rojicu konateľov skrachovaných spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia vyšetrovateľ odboru obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil z trestných činov podvodu, porušovania záväzných pravidiel v hospodárskom styku a neoprávneného podnikania. Štatutárni zástupcovia oboch firiem zo Slovenska ušli a skrývajú sa za hranicami. „Vieme kde sa zdržujú,“ povedal na tlačovej besede minister vnútra Ivan Šimko a zároveň odmietol spresniť ďalší postup polície. Príslušný prokurátor už podľa neho dal návrh na zmrazenie účtov oboch spoločností a finančné prostriedky, ktorých výšku polícia nepozná, budú zaistené v najbližšom čase. Šimko potvrdil, že vyšetrovatelia skúmajú podozrivé finančné transfery oboch spoločností, ktoré išli aj mimo územia Slovenska.
Konatelia oboch spoločností mali spolu takmer 170 tis. klientov, s ktorými uzavreli vyše 244 tis. zmlúv o pôžičke alebo o tichom spoločenstve. BMG Invest a Horizont Slovakia pripravili svojich klientov za necelých päť rokov svojej existencie o takmer 16,8 mld. Sk. Polícia preveruje aj činnosť spoločností AGW a Drukos výnos, trestné stíhanie však zatiaľ nezačala.
Šimko nie je spokojný s postupom polície v prípade nebankových subjektov. V minulosti sa podľa neho mohli urobiť kroky, ktoré by viedli k obmedzeniu činnosti podobných spoločností. Polícia v tejto súvislosti vyšetruje, či v procese preverovania činnosti nebankových subjektov finančné a policajné orgány nezanedbali svoje povinnosti. „Polícii nemalo uniknúť, že nebankové subjekty vykonávajú činnosť, na ktorú nemajú licenciu,“ kritizoval Šimko svojich podriadených.
Napriek tomu, že exministerka financií Brigita Schmögnerová podala vlani tri trestné oznámenia na nebankové spoločnosti, polícia nepostupovala dostatočne razantne. Podľa Šimka nemohla polícia zasiahnuť proti nebankovým inštitúciám tak, ako v Českej republike, nakoľko na Slovensku sú iné finančné zákony. Problém bol podľa neho hneď pri vzniku týchto spoločností, pretože slovenský právny poriadok neumožnil dostatočnú kontrolu podnikateľského plánu, aj keď mal znaky pyramídovej hry.
Šimko zároveň vyzval poškodených klientov spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia, že v súčasnosti už nie je potrebné, aby sa prihlasovali na polícii. Podľa neho ich polícia do jedného mesiaca vyzve, aby sa dostavili na príslušné policajné oddelenie, kde uvedú potrebné údaje. Podľa Šimka by ale bolo najlepšie hromadné zastupovanie klientov.
Pobočky firiem BMG Invest a Horizont sú zatvorené od 4. februára. Dôvodom uzavretia mal byť výkon auditu zahraničným investorom, ktorý odkúpil obe spoločnosti. Polícia, ktorá začala prehľadávať priestory spoločností, však údajne žiadnych audítorov nenašla. Investor, ktorý je doteraz neznámy, 12. februára odstúpil od zámeru odkúpiť obe spoločnosti. Krajský súd v Košiciach už eviduje niekoľko návrhov na vyhlásenie konkurzu na obidve spoločnosti. Všetky návrhy, ktoré sú reakciou na zatvorenie pobočiek oboch nebankových subjektov a nevyplácanie vkladov ani výnosov občanom, podali fyzické osoby. Predbežný správca konkurznej podstaty zatiaľ nebol ustanovený. BMG Invest je dcérskou spoločnosťou Horizontu. Celá skupina Horizont vykázala iba v rokoch 1998 až 2000 kumulovanú stratu 1,5 mld. Sk, z toho len v samotnom roku 2000 to bolo 900 mil. Sk.
Pobočky Sporoinvestu budú zatvorené
Pobočky spoločnosti Sporoinvest, a.s., ktoré boli zatvorené vo štvrtok 28. februára, budú zatvorené aj v piatok 1. marca. Dôvodom ich zatvorenia je preberanie agendy novým majiteľom firmy. Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Sporoinvestu Boris Šnajdár. Od 1. marca podľa neho totiž dochádza k zmene vlastníka tejto spoločnosti, ktorým sa stane Ľubomír Horňák. Ten od pôvodného majiteľa preberie celé portfólio, pobočkovú sieť, všetky dcérske spoločnosti, klientov a záväzky voči nim. O smerovaní spoločnosti Sporoinvest bude nový majiteľ informovať na tlačovej besede v Košiciach v sobotu 2. marca.
Sporoinvest uzatváral so svojimi klientmi zmluvy o tichom spoločenstve a zmluvy o pôžičke. Spoločnosť uzavrela vo viac ako 20 pobočkách takmer 10 tis. zmlúv a vyzbierala tak viac ako 800 mil. Sk. Získané financie od občanov investovala v oblasti faktoringových operácií a do internetového obchodu.
Sporoinvest uzatváral so svojimi klientmi zmluvy o tichom spoločenstve a zmluvy o pôžičke. Spoločnosť uzavrela vo viac ako 20 pobočkách takmer 10 tis. zmlúv a vyzbierala tak viac ako 800 mil. Sk. Získané financie od občanov investovala v oblasti faktoringových operácií a do internetového obchodu.
Za vklady v nebankových subjektoch nepatrí odškodnenie
Na produkty nelicencovaných subjektov, ktoré ponúkajú zhodnotenie finančných prostriedkov, resp. na produkty ponúkané vyhlasovateľom verejnej ponuky majetkových hodnôt (VPMH) sa podľa nového zákona o cenných papieroch a investičných službách nevzťahuje žiadne poistenie alebo kompenzácia v prípade, že sa tieto subjekty dostanú do finančných problémov. Informoval o tom hovorca Úradu pre finančný trh (ÚFT) Marek Kačmár.
Od januára môžu spoločnosti zhromažďovať peňažné prostriedky od verejnosti na podnikanie alebo inú zárobkovú činnosť iba uplatnením VPMH. Majetkové hodnoty však môžu finančné inštitúcie verejne ponúkať len ak im ÚFT schváli prospekt investície a tiež obsah akéhokoľvek propagačného média. Reklama pritom musí upozorňovať, že s investíciou je spojené riziko a doterajší alebo propagovaný výnos nie je zárukou budúcich výnosov. „Úrad však doteraz žiadny prospekt neschválil, preto spôsobom VPMH nemôžu byť peňažné prostriedky zhromažďované,“ uviedol Kačmár. Úrad eviduje viac ako tri prospekty.
Pri posudzovaní údajov uvedených v prospekte však úrad nie je povinný preverovať okrem identifikačných údajov pravdivosť alebo hodnovernosť poskytnutých informácií. „Zodpovednosť za rozhodnutie vložiť svoje peňažné prostriedky a niesť určité riziko na základe informácií, ktoré o sebe poskytne príslušná spoločnosť, je tak na samotnom investorovi,“ dodal.
Napriek tomu, že ÚFT ešte neschválil žiadny prospekt investície ani reklamu, mnohé spoločnosti nelegálne ponúkajú investície do majetkových hodnôt a priamo oslovujú obyvateľov s cieľom získať hotovostné peňažné prostriedky. Úrad preto už prešetruje aktivity niektorých finančných inštitúcií, ktoré porušujú nový zákon o cenných papieroch a investičných službách. Ak konajú v rozpore so zákonom a spĺňajú podmienku VPMH, môže im úrad na jeden rok pozastaviť predaj majetkových hodnôt, alebo ho zakázať.
Rozsah kompetencií úradu určujú hlavne zákony o cenných papieroch a investičných službách, kolektívnom investovaní, poisťovníctve, burze cenných papierov a zákon o ÚFT. „Nebankové subjekty však podnikajú podľa ustanovení Obchodného, resp. Občianskeho zákonníka, ktorých dodržiavanie ÚFT nedozoroval a nedozoruje,“ uviedol Kačmár.
PAS proti odškodneniu klientov krachujúcich subjektov
Vláda by nemala podľahnúť politickým tlakom a brať na seba zodpovednosť za finančné odškodnenie klientov krachujúcich nelicencovaných nebankových subjektov, pretože by tým porušila základné princípy právneho štátu. „Chybným rozhodnutím by navyše dala priestor ďalšiemu bujneniu neetického a netransparentného podnikania,“ uviedla v reakcii na aktuálny vývoj situácie okolo vyplácania vkladov nelicencovaných nebankových subjektov Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).
Vyplatením vkladov by vláda podľa PAS poškodila nielen ostatných občanov, ktorí takto svoje prostriedky neinvestovali, ale aj tých, ktorí ich použili na štandardné formy investovania. Na takýto prístup môžu podľa PAS doplatiť banky, poisťovne, správcovské spoločnosti a investičné fondy či obchodníci s cennými papiermi, teda inštitúcie ktoré nenesú žiadnu zodpovednosť za súčasný nepriaznivý stav.
Vláda má podľa predstaviteľov PAS historickú príležitosť jednoznačne odsúdiť neetické praktiky v podnikaní. V prípade porušenia zákona má vláda podľa aliancie presadzovať, aby sa voči vinníkom vyvodila trestno-právna zodpovednosť.
Podnikateľská aliancia Slovenska vznikla v novembri 2001. Jej zakladateľmi sú Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR) a Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). PAS združuje podniky pôsobiace na Slovensku, ktoré ročne dosahujú tržby na úrovni 130 mld. Sk a zamestnávajú približne 40 tisíc pracovníkov.