Ministerstvo práce a sociálnych vecí piatu doplnkovú dôchodkovú poisťovňu s názvom 1. národná doplnková dôchodková poisťovňa (DDP) stále nezapísalo do registra doplnkových dôchodkových poisťovní. Ako pre agentúru SITA uviedol Peter Stanček zo spoločnosti Danubia Holding, ktorá je jednou zo zriaďovateľov DDP, po podaní žiadosti o zápis do registra si od nich rezort vyžiadal dodatočné informácie o splnení predpokladov na vykonávanie doplnkového dôchodkového poistenia. „Všetky vyžiadané podklady doručíme na ministerstvo do konca tohto týždňa,“ uviedol Stanček.
V súčasnosti podľa Stančeka prebieha správne konanie o zápise do registra. „Zatiaľ sme nedostali žiadny oficiálny dokument ako akt správneho práva,“ povedal. Ako uviedol, celé konanie je z podnetu ministerstva „neformálne, v záujme veci“. Rezort si podľa neho vyžiadal napríklad zmluvy o prenájme obchodných priestorov a dokumenty schválené zriaďovateľmi. Ako uviedla Katarína Belická z ministerstva práce a sociálnych vecí, ministerstvo v rámci konania požiadalo spoločnosť o odstránenie nedostatkov v žiadosti o zápis do registra.
O vstupe finančného investora do DDP by sa malo rozhodnúť do konca tohto roka. „Rokovania s investorom ustrnuli pre pohyby v legislatíve,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Danubia Holding Juraj Ondriš. Podľa neho sa investor rozhodne pre vstup do poisťovne až na základe návrhu nového zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení. „Definitíva príde až podľa toho, aké bude mať doplnková dôchodková poisťovňa postavenie,“ povedal. Ako dodal, pre investora bude dôležitá celková filozofia nového zákona, ktorá by mala byť jasná po schválení návrhu zákona vo vláde. „V parlamente očakávam už len kozmetické úpravy návrhu zákona,“ dodal.
Povolenie na činnosť piatej doplnkovej dôchodkovej poisťovne schválila vláda ešte koncom januára. Zriaďovateľmi novej DDP sú RMFN, a.s., PFAM, a.s. a Danubia Holding, a.s. V prípade prvých dvoch spoločností ide o „prázdne firmy“, do ktorých by mal vstúpiť investor. Návrh zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení predloží ministerstvo práce a sociálnych vecí do medzirezortného pripomienkového konania tento týždeň. Nová právna úprava tretieho, dobrovoľného dôchodkového piliera by sa mala začať uplatňovať v praxi od januára budúceho roka.