Komisia pre prípravu privatizácie Slovenských elektrární (SE) odporucila vláde SR schválit finálnu alternatívu privatizácie Slovenských elektrární, a.s. (SE), ktorá spocíva v sprivatizovaní 49-percentných majetkových podielov v novovytvorených dcérskych spolocnostiach elektrární. Túto alternatívu navrhoval aj privatizacný poradca PricewaterhouseCoopers. Informovala o tom hovorkyna ministra hospodárstva SR Katarína Ševcíková.
SE budú vlastnit 100 % akcií novovytvorených dcérskych spolocností. Komisia navrhla aj postupnost krokov, ktoré si privatizácia elektrární následne vyžiada. Súcastou odporúcaní je aj zoznam objektov, ktoré by aj po privatizácií mali zostat v majetku materskej spolocnosti, resp. v spolocnosti, ktorá ostane úplne v rukách štátu.
Ani jeden zo záujemcov, ktorí podali v septembri predbežné ponuky, nevyjadrili záujem o SE ako celok. Potenciálni investori tiež mali menší záujem o jadrové zdroje. Komisia by mala v budúcnosti zostavit z predbežných ponúk skrátený zoznam záujemcov o privatizáciu SE, ktorí budú môct vykonat v SE due diligence. Po ukoncení hlbkového auditu záujemcovia predložia záväzné ponuky.
Predpokladá sa, že predbežný záujem prejavili súcasní investori do slovenských rozvodných sietí, ktorými sú francúzska skupina EDF a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Velkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzat spolocnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúcené, že záujem prejavili aj taliansky Enel, ktorý už v minulosti prejavil záujem o slovenské distribucné spolocnosti. Okrem ôsmich strategických európskych investorov sa o SE zaujímali ako financní investori Európska banka pre obnovu a rozvoj a Medzinárodná financná korporácia (IFC), investicná divízia Svetovej banky.