Riadiaca komisia pre prípravu privatizácie Slovenských elektrární, a.s. (SE) sa v stredu oboznámila s odporúčaniami privatizačného poradcu vlády PricewaterhouseCoopers (PwC) ohľadom ďalšieho procesu predaja SE. Diskusia k odporúčaniam poradcu by mala pokračovať na nasledujúcom zasadnutí komisie 12. marca. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministra hospodárstva Katarína Ševčíková.
Riadiaca komisia v súčasnosti pracuje s ôsmimi predbežnými ponukami záujemcov o SE, pričom má právo navrhnúť iné kritéria, čím by sa mohol počet záujemcov zmeniť. Komisia by mala v budúcnosti zostaviť z predbežných ponúk skrátený zoznam záujemcov o privatizáciu SE, ktorí budú môcť vykonať v SE due diligence. Po ukončení hĺbkového auditu záujemcovia predložia záväzné ponuky. Záujemcovia mohli predkladať predbežné ponuky buď na kúpu minoritného podielu v SE ako celku alebo v dvoch nových dcérskych spoločnostiach na základe rozdelenia SE na konvenčné a jadrové zdroje. Ponuku na SE ako celok však nepodal ani jeden investor a uchádzači sa viac zaujímajú o konvenčné zdroje.
Predpokladá sa, že predbežný záujem prejavili súčasní investori do slovenských rozvodných sietí, ktorými sú francúzska skupina EDF a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Veľkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzať spoločnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúčené, že záujem prejavili aj taliansky Enel, ktorý už v minulosti prejavil záujem o slovenské distribučné spoločnosti. Okrem ôsmich strategických európskych investorov sa o SE zaujímali ako finanční investori Európska banka pre obnovu a rozvoj a Medzinárodná finančná korporácia (IFC), investičná divízia Svetovej banky.
SE predpokladajú, že v tomto roku ich celkové výnosy presiahnu 48,138 mld. Sk. Tohtoročné náklady by mali podľa plánov elektrární dosiahnuť približne 48,07 mld. Sk. FNM v súčasnosti vlastní 100 % akcií SE a akcionárske práva vykonáva rezort hospodárstva.