Rozpočtová komisárka Michaele Schreyerová predstaví v priebehu januára prvý návrh rozpočtu EÚ na roky 2007 až 2013. Analytici predpokladajú, že návrh vyvolá ostrú debatu medzi zástancami doterajšieho smerovania finančnej politiky Európskej únie a jej odporcami.
Anglický denník Financial Times uviedol, že sa s čoraz väčším odporom stretáva koncepcia rozpočtu, ktorá z neho na podporu agrárneho sektoru vyčleňuje takmer polovicu disponibilných prostriedkov, približne 50 miliárd EUR (vyše 2,05 bilióna Sk). Kým väčšia časť prostriedkov z neho je vyčlenená na regionálnu pomoc, rozvoj dopravy, výskumu, obrany a podporu zahraničnej politiky.
V decembri šesť najväčších členov EÚ, vrátane Nemecka, Francúzska a Británie, vyzvalo spoločenstvo, aby uskutočnilo „bolestnú konsolidáciu svojich financií“.
Podľa Schreyerovej by sa mala výška odvodov do rozpočtu EÚ zvýšiť z 1 % na 1,1 % výšky hrubého domáceho produktu členských krajín. Týmto opatrením by sa malo dostať do rozpočtu spoločenstva o 10 miliárd EUR ročne viac. Podľa predchádzajúcich dohôd členov EÚ odvody do rozpočtu spoločenstva budú môcť dosiahnuť maximálnu výšku 1,25 % ich HDP.
Podľa komisárky Veľká Británia v budúcom rozpočte nebude dostávať na rozvoj svojich menej vyspelých oblastí toľko prostriedkov ako v minulých rokoch. Od roku 1984, keď sa Británii poskytovali veľké dotácie na regionálny rozvoj, v krajine došlo k výraznému pozitívnemu rozvoju. Ich doterajšiu výšku v porovnaní so stavom nových členov londýnska vláda zrejme nedokáže obhájiť. Navyše, keď z nových členov napríklad Lotyšsko a Česká republika budú čistými prispievateľmi do fondov EÚ.