Kolosálny podvod s prvým epilógom – koľko ich ešte bude?
Krátko pred Vianocami spáchal samovraždu vo svojej kancelárii v newyorskom Manhattane prestížny maklér René-Thierry Magon de la Villehuchet, ktorý spravoval peniaze francúzskych aristokratov a významných európskych rodín.
Villehuchet spôsobil svojim klientom stratu vyše miliardy dolárov (približne 30 miliárd Sk) po tom, čo investoval peniaze do systému finančníka Bernarda Madoffa
Je táto tragická smrť iba prvým epilógom? Koľko ich ešte bude, a akú budú mať podobu?!
IKONA NA WALL STREET
Bernard Madoff, stálica na Wall Street, kde začal pôsobiť ešte v 60-tych rokoch minulého storočia, donedávna ešte ikona, dnes už zrejme ikona neželaná…
Familiárne ho volali Barnie, skrátka dôveryhodný investor. Ešte na začiatku tohto roka bolo, či presnejšie malo byť, v jeho fondoch 17 miliárd dolárov, aj tie sa však „vyparili“ a celková strata „jeho“ operácií s cudzími peniazmi má dosahovať až 50 miliárd USD… Tieto informácie z polovice decembra 2008 boli tie posledné, čo potreboval Wall Street po kolosálnych vnútroamerických i globálnych otrasoch na trhoch, no bolo to aj to posledné, čo si mohol „želať“ dosiaľ jediný americký dohľadový /dozorový?/ orgán nad finančnými trhmi – SEC.
Hovorí sa /v súvislosti s podvodom vo výške 50 miliárd USD/ o gigantickej Ponziho schéme, alebo o „Barniem“ ako o gigantovi tejto schémy. Je to však skutočne tak?!
LEN ODLIV UKÁŽE, KTO PLÁVAL NAHÝ
Ak by nedošlo ku globálnej finančnej kríze, mohol Madoff fungovať ďalej, lenže investori /časť z nich/ chceli v čase neutíchajúcich turbulencií na trhoch späť svoje peniaze – zhruba 7 miliárd dolárov. Barnie ale musel priznať, že na jeho účtoch nie sú, teraz polícia vyšetruje, koľko tam vlastne je, a či kolosálny podvod /sotva roka, ale desaťročia, ba možno storočia/ dosahuje „len“ 50 miliárd dolárov.
Vlastne sa iba potvrdila slovná hračka ďalšieho amerického legendárneho investora Warrena Buffetta /vôbec ho v tejto chvíli nechceme porovnávať s Madoffom/, že ….“až v čase odlivu /finančných zdrojov/ sa ukáže, kto vo vlnách, a teda skrytý vo vlnách, plával nahý…
UVERILI AJ RENOMOVANÉ BANKY
Britský The Economist konštatuje, že stovky bánk, hedge fondov, ale aj extrémne bohatých ľudí „zaparkovali“ svoje peniaze u Madoffa, pretože im imponovali ročné výnosy v limitoch až do 15%, a to aj v ekonomicky ťažkých časoch.
Len na ilustráciu, ide aj o také bankové domy ako Banco Santander, BNP Paribas a HSBC, ktoré doteraz relatívne v dobrej kondícii vyviazli z globálnej krízy, no budú musieť čeliť „zlu“, ktoré sa volá MADOFF.
Royal Bank of Scotland, Man Group a Nomura sa takisto pridali k narastajúcemu zoznamu finančných inštitúcií, ktoré potvrdili, že sa ich negatívne dotkne finančný podvod vo výške 50 miliárd USD. Cez Madoffa investovali aj niektoré matky finančných inštitúcií, pôsobiacich na Slovensku.
Svedomie si musí spytovať napríklad aj excelentná britská finančná manažérka Nicola Horlick, ktorá, a jej firma Bramdean Alternatives, uverila „Barniemu“, nehovoriac o stovkách individuálnych investorov a charitatívnych organizácií, ktorých straty budú asi najciteľnejšie…
PREČO VŠETCI NALETELI?
Barnie /70/ bol bývalý plavčík, ktorý prvé zarobené peniaze vložil do podnikania, bol zosobnením amerického sna.Zo zárobkov založil investičnú firmu Bernard L. Madoff Investment Securities. V 80. a 90. rokoch dosiahla najväčšie objemy obchodov na burze Nasdaq a zamestnávala stovky maklérov.
SEN JE MÁLO
Ale sen je málo! Svojou nesmiernou húževnatosťou sa po dlhých rokoch vypracoval na šéfa elektronickej burzy NASDAQ, dokonca bol členom výboru poradcov SEC – Securities and Exchange Commission – už spomínaného hlavného dohľadového /dozorového/ orgánu nad americkými trhmi.
Skrátka – špičková kvalifikácia a veľmi dôveryhodný „rodokmeň“ Bernarda Madoffa boli jedným z kľúčových faktorov.
No nezanedbateľný význam zohrávala aj dlhodobá, dôvtipná marketingová stratégia : orientujúc sa na bohatých klientov neoficiálni agenti Madoffovej firmy zdôrazňovali, že jediná osoba, ktorá je schopná „magickým“ spôsobom nájsť tie najlepšie investičné riešenia, je Madoff sám.
No len málo z investorov sa vážne zamýšľalo nad tým, odkiaľ plynú jeho „zlaté“ výnosy….že vlastne pochádzajú len od vkladov nových a nových investorov, a nie z investícií samotných. Tento tok sa v rámci klasickej, no veľmi sofistikovanej pyramídy, zastavil.
PRÍLIŠ VEĽA ZÁHAD
Záhada je, kto po desaťročia auditoval Madoffovu firmu, hovorí sa len o trojčlennom tíme, ktorý robil u Barnieho aj účtovníctvo….
SEC iba jediný raz konštatovala u Madoffa…„porušenie /bližšie nešpecifikovaných/ technických pravidiel…“
Po vypuknutí reťaze kríz na Wall Street sa SEC – Komisia pre cenné papiere a burzy bránila tým, že jej hlavným cieľom nemala byť preexponovaná regulácia, ale ochrana investorov?! Zdá sa, že SEC nedokázala ani jedno, ani druhé a čaká ju na základe návrhu odchádzajúceho ministra financií Paulsona taká reštrukturalizácia a delenie kompetencií medzi viaceré agentúry, že Komisia pre cenné papiere a burzy v dnešnej podobe s najväčšou pravdepodobnosťou zanikne.
KTO BOL CHARLES PONZI?
Charles Ponzi v roku 1920 investorom sľúbil, že v priebehu troch mesiacov zdvojnásobí ich pôvodné vklady. V ekvivalente dnešných cien Ponzi spôsobil stratu /okradol svojich klientov/ o 160 miliónov USD, čo je iba „drobnôstka“ v porovnaní s tým, čo urobil Madoff.
Zrejme teda vznikne nový pojem – Madoffova schéma…
Otázka je, či je toto konštatovanie tým posledným epilógom.V tejto chvíli totiž nikto nevie, koľko obetí táto schéma v skutočnosti prinesie…
Viac podrobností o Ponziho schéme nájdete na :
http://en.wikipedia.org/wiki/Ponzi_scheme