Talianska spoločnosť Enel sa prostredníctvom ministra hospodárstva P. Ruska nechala počuť, že do polovice roka 2005 sa zostava vrcholového manažmentu Slovenských elektrární (SE) meniť nebude. Napriek tomu sme zaregistrovali prvý zvýšený „pohyb elektrónov“ na formujúcom sa slovensko – talianskom orbite.
SE okrem centrály na Hraničnej, chcú aj celú budovu na Miletičovej ulici v Bratislave, v ktorej zatiaľ sídli Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS). Všetko nasvedčuje tomu, že do júna sa SEPS presťahuje do úplne nových priestorov biznis centra, ktoré ako z vody vyrástlo z bývalej bazky na Prievozskej ulici.
Prvá personálna rošáda
Po šiestich rokoch položil funkciu hlavného investičného stratéga SE Ladislav Szemet. V predstavenstve ho nahradil podpredseda predstavenstva SE a vrchný riaditeľ Úseku riadenia investícií SE,Miroslav Wöllner. Jeho rodinnú firmu MENERT v Šali poznáme aj ako obchodníka s emisiami CO2. L. Szemet v uplynulom období odolal dvom ponukám, na tretí pokus sa rozhodol pre zmenu. „Problematiku elektroenergetiky som naštudoval z rôznych strán. Myslím, že manažérske poznatky a skúsenosti je dobré využiť aj širšie, ako v úzkom zameraní na investície.“
Práve z tohto pohľadu vstup do prenosovej sústavy zobral ako výzvu. Akciová spoločnosť vznikla len pred tromi rokmi a od začiatku existencie až doteraz fungovala v prostredí, ktoré nebolo upravené adekvátnym energetickým zákonom, ktorý by presne vymedzoval práva a povinnosti subjektov elektroenergetického trhu. To sa podľa L.Szemeta odrazilo aj na budovaní akciovej spoločnosti. Manažment sa od začiatku borí s problémom vytvorenia príslušných štruktúr podľa požiadaviek trhu a ich zosúladenia s dovtedajšou legislatívou, priestormi na výkon činnosti, s vytváraním nových – najmä zmluvných vzťahov s partnerskými elektroenergetickými spoločnosťami i zákazníkmi. Pritom spoločnosť už počas predchádzajúcich rokov plnila a plní množstvo funkcií, ktoré upravil len v decembri 2004 schválený zákon.
Čo v tomto smere očakáva nový šéf SEPS L. Szemet?: “ Na legislatívu prijatú v parlamente musia nadviazať následné vyhlášky a rozhodnutia, ktoré ešte podrobnejšie upravia pomery na trhu, budú mať konkrétny vplyv na našu činnosť a bude potrebné kreatívne na ne reagovať. Hlavným poslaním SEPS je bezpečne, spoľahlivo, ekologicky a ekonomicky prenášať a dodávať elektrickú energiu a toto poslanie si vzorovo plní.“
Lacnejšia elektrina?
Z toho zrejme pramení aj optimizmus ministra P. Ruska. Podľa neho obchod s elektrickou energiou po drôtoch ponad rieku Moravu by mohla pocítiť peňaženka konečného odberateľa. P. Rusko totiž po slovensko-českých rokovaniach v Bratislave vyjadril nádej, že výhodná geopolitická poloha dvoch blízkych štátov v strednej Európe a finalizujúca sa liberalizácia trhu s elektrickou energiou dáva reálny predpoklad na dodávky lacnejšej elektriny pre Slovensko. Podľa L Szemeta však de o veľký balík otázok Liberalizácia trhu kladie na SEPS vysoké nároky. „Robíme všetko preto, aby sme splnili požiadavky, ktoré sú kladené z úrovne Európskej únie a našich partnerov, či už v zahraničí, alebo v SR. Od roku 2003 uplatňujeme aukčný systém na prideľovanie prenosových kapacít. Aukcia je objektívny, nediskriminujúci a trhovo založený proces pridelenia cezhraničných prenosových kapacít. Eliminuje špekulatívne správanie a pritom zodpovedá požiadavkám Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1228/2003/EC.“
Ide o nariadenie, ktoré vnáša prehľadný systém do rezervácie prenosovej kapacity na určených cezhraničných profiloch v danom smere. Stanovuje zásady na riadenie úzkych miest v prenosovej sústave, nevyhnutné na bezpečnú a spoľahlivú prevádzku prenosovej sústavy. Tento systém uplatňujú tiež vyspelé elektrizačné spoločnosti v Európe. Na margo záveru rokovania slovenského a českého ministra hospodárstva L. Szemet poznamenal, že SEPS-u išlo spočiatku o cezhraničné prenosové kapacity s ČR. Postupne však začal uplatňovať ročné, mesačné a v súčasnosti už denné aukcie voľných cezhraničných prenosových kapacít. Okrem Čiech už ročný aukčný systém uplatňujeme na cezhraničných profiloch aj s Maďarskom a Poľskom.
Európa zatiaľ bez jednotnosti
Na vec sa však musíme pozerať už optikou členskej krajiny EÚ. Odborníci sú nútení pripustiť, že jednotný energetický sektor a jednotný elektroenergetický trh v Európe zatiaľ stále neexistuje. Trh zatiaľ ohraničujú národné a regionálne hranice. Treba vytvárať stratégie, ktoré by mali konkrétny vplyv na súčasné rozhodnutia v investičných krokoch. Na náročnejšie podmienky bolo napríklad nutné preorientovať Slovenský elektroenergetický dispečing. Súvisí to tiež z investíciou do výstavby nového dispečingu v Žiline, rovnako tak s nasadzovaním nových riadiacich a informačných systémov v elektrických staniciach smerujúcich k diaľkovému ovládaniu staníc a ich bezobslužnej prevádzky a podobne.
Z tohto pohľadu je tiež zrejmé, že SEPS sa bude angažovať najmä v budovaní domácich nových cezhraničných vedení a zvyšovaní kapacity cezhraničných profilov. Investície do sietí budú potrebné a nutné tiež v záujme zabezpečenia infraštruktúry pre európsky energetický trh a na zvládnutie väčšieho kolísania výroby v niektorých štátoch napríklad z veterných či vodných elektrární.
Podľa L. Szemeta pri formovaní jednotného európskeho trhu bude mať osobitný vplyv regulačné prostredie. V súčasnosti si každý štát uskutočňuje a usmerňuje regulačné aktivity prostredníctvom národného, alebo regionálneho regulačného úradu. Očakáva sa, že sa ešte intenzívnejšie rozvinie diskusia o dosiahnutí dohody o regulačných princípoch európskeho trhu. Zahrňuje nielen princípy ochrany zákazníkov a čestnej konkurencie, ale i jednoduchosť, zrozumiteľnosť a stabilitu trhu. “ Konečná dohoda a realizácia regulačného prostredia, bude mať zásadný dosah tak na našu spoločnosť, ako aj na ostatné subjekty elektroenergetiky. V kontexte na nový zákon o energetike som mal už niekoľko rokovaní aj s predsedom ÚRSO,“ dodával L. Szemet.
Za nedodržanie odberového diagramu sa platí
Niektoré šťuky na „elektrickom“ trhu sa však nedočkavo dožadujú zúčtovateľa odchýlok, ktorého funkciu zabezpečuje od 1. januára 2005 SEPS. O čo vlastne ide? Prevádzkovateľ prenosovej sústavy, zodpovedný za vyrovnanú energetickú bilanciu Elektrizačnej sústavy a odberatelia elektrickej energie majú zmluvne dohodnutý odberový diagram. Ak ale odberateľ nedodrží diagram, spôsobí odchýlku medzi dohodnutým a skutočným odberom elektrickej energie. Odchýlky sa potom v rámci národnej elektrizačnej sústavy kumulujú, na čo musí subjekt zodpovedný za jej prevádzku (na Slovensku SEPS) reagovať tak, že zmení výkon elektrárenských blokov, prípadne aktivuje ďalšie. L. Szemet upozornil na zásadu, podľa ktorej za vyrovnanie odchýlky, teda za podiel na nákladoch na reguláciu, zaplatí ten, kto ju spôsobil. Cena za vyrovnanie by mala odrážať skutočné náklady, ktoré bolo potrebné vynaložiť. O toto všetko sa má starať zúčtovateľ odchýlok. Podľa nového energetického zákona má túto funkciu u nás zabezpečiť SEPS. „Máme vytvorené pracovisko na zúčtovanie odchýlok. Náš software dokáže obslúžiť dvadsať subjektov. Ide však o čiastočné riešenie, lebo podľa nového zákona bude nutné túto činnosť oproti súčasnosti oveľa viac rozšíriť. Očakávame na nariadenie vlády, ktoré bude upravovať organizáciu a systém trhu s elektrinou,“ vysvetľuje L. Szemet.
V decembri 2004 SEPS vyhlásila verejnú súťaž na dodávateľa systému na zúčtovanie odchýlok. Všetky kroky SEPS podniká s vedomím, že nasledujúci postup bude musieť byť korigovaný v zmysle pripravovaného nariadenia vlády.
Priestory nestačia
Riešenie týchto a ďalších otázok nás prirodzenou cestou vrátilo tam, kde sme začali. SE jasne deklarovali, že majú zálusk na budovu, v ktorej teraz sídli SEPS. Mali by ju zrekonštruovať na hotel slúžiaci predovšetkým pre potreby spoločnosti. Ináč povedané, SEPS sa musí vysťahovať. Z reakcie L. Szemeta je zrejmé, že manažment by sa touto otázkou skôr či neskôr musel zaoberať. „Priestorovo, kapacitne a vybavením technológiami na plnenie už spomínaných úloh spoločnosti súčasná budova sídla SEPS nestačí,“ priznáva generálny riaditeľ SEPS a. s. Ing. Ladislav Szemet. „To je hlavným dôvodom, prečo je spoločnosť nútená riešiť túto otázku kúpou a presídlením do nových priestorov. SEPS je strategická a dôležitá firma pre elektroenergetiku, ktorá – aj podľa zámerov nadriadených orgánov – bude expandovať a teda potrebujeme inteligentnú budovu. Okrem iného ide o zabezpečenie priestorov pre záložný elektroenergetický, obchodný a telekomunikačný dispečing.“
Vypracovaná štúdia hovorí, že nová strecha nad hlavou SEPS by mala stáť približne 580 miliónov korún. Značnú časť nákladov získa prenosová sústava tým, že predá elektrárňam podiel v súčasnej budove. O jej schopnosť splácať úver na zvyšnú časť potrebných finančných prostriedkov sa banky neobávajú. Vlaňajšie výpadky dodávok elektrickej energie napríklad v Taliansku, ale aj v iných krajinách nahrávajú snahám odborníkov dobudovať Slovensko ako energeticky silného a spoľahlivého partnera Európy.