ČLÁNOK




Kódex je nevyhnutný na včasné varovanie investorov
22. novembra 2002

Keby sa prípady spoločností WorldCom alebo Xerox stali na Slovensku, neboli by z nich škandály. Neexistuje fungujúci mechanizmus na včasné zverejnenie informácií. Niežeby sa informácie nesústreďovali. Dôraz sa však kladie na podávanie správ v súlade s ustanoveniami zákona, a nie na to, aby sa presné a dôležité informácie zverejnili. Ochudobnené sú tak možnosti urobiť kvalifikované rozhodnutia a znížiť riziko nedovoleného obchodovania s akciami na základe dôverných informácií. Keby slovenské spoločnosti prijali kódex riadenia a správy podnikov, podstatne by sa zlepšili praktiky a úroveň správania sa korporácií a podporilo by to aj dôveru investorov.

Jennie Mills z britskej Milford International Associates zdôrazňuje, že Európska únia zvolila prístup, podľa ktorého v oblasti kódexu riadenia a správy podnikov „jedna mierka nemusí vyhovovať všetkým“. Preto väčšina kódexov riadenia a správy podnikov v členských štátoch EÚ poskytuje potrebnú flexibilitu na zlepšenie úrovne správania korporácií bez toho, aby boli kódexy priveľmi normatívne. Slovenský kódex riadenia a správy podnikov je založený tiež na tomto prístupe a nabáda spoločnosti, aby si princípy osvojili a postupne ich aj uplatňovali. To znamená, že spoločnosti, ktoré súhlasia s tým, že prijmú kódex riadenia a správy podnikov, vo výročných správach označia opatrenia, ktoré uskutočňujú a ktoré neuskutočňujú s uvedením príčin, prečo jednotlivé opatrenia neuskutočňujú.

Výhodou tohto prístupu je, že dovoľuje spoločnostiam voľnosť prijať tie opatrenia, ktoré pokladajú za primerané. Napríklad nie všetky spoločnosti pokladajú za vhodné okamžite zriadiť komisie pre audit, odmeňovanie a nomináciu; môžu sa rozhodnúť vytvoriť najprv komisiu pre audit a potom posúdiť, či je vhodné, aby spoločnosť vytvorila aj ďalšie správne komisie. Táto stratégia je prijateľná, keďže ak spoločnosť otvorene prehlási, aký prístup si zvolila, prehĺbi sa dôvera investorov v priehľadnosť postupov spoločnosti a tieto informácie im umožnia rozhodnúť sa investovať. Záujem slovenských firiem o corporate governance je minimálny, hoci sú princípy OECD pre správu a riadenia podnikov voľne prístupné na internete, a vznikli už aj dva návrhy slovenského kódexu.

Je mimoriadne dôležité, aby spoločnosti, ktoré sa rozhodnú prijať kódex, nepokladali nedodržanie niektorých jeho ustanovení za neúspech. Vo Veľkej Británii je veľa spoločností, ktoré prístup „prijatia a vysvetlenia“ uplatňujú už viac ako desať rokov, pričom nedodržiavajú všetky ustanovenia kódexu riadenia a správy podnikov.

Jennie Mills hovorí, že Európska komisia uskutočnila výskum, ktorý ukázal, že v terajších členských štátoch EÚ existuje viac ako 30 kódexov riadenia a správy podnikov, ktoré sú založené na princípoch OECD, ale každý z nich je upravený tak, aby vyhovoval špecifickým potrebám. Mnohé z týchto kódexov prijali domáce burzy a stali sa požiadavkou kótovania na burze.

Návrh princípov pre správu a riadenia podnikov, ktorý vypracovala Jennie Mills je umiestnený na www.profini.sk v sekcii corporate governance.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS