Kodanský summit, na ktorom zrejme desať kandidátskych krajín vrátane Českej republiky dostane pozvánku do Európskej únie (EÚ), by mal znamenať ďalší impulz pre stredoeurópske dlhopisové a devízové trhy. Vidina skorého vstupu do bohatého západného klubu by totiž mala do oblasti prilákať ďalších investorov. Napriek záverečnému handrkovaniu o vstupných podmienkach sa všeobecne očakáva, že na kodanskom summite koncom tohto týždňa sa budúcim členom otvorí cesta do únie. Definitívne budú prijatí v máji 2004.
Hodnota aktív kandidátskych krajín sa pritom prudko zvyšovala už v posledných mesiacoch s tým, ako sa zlepšovala vyhliadka na rozšírenie únie. Investori viac-menej predpokladajú, že predovšetkým stredoeurópske dlhopisy budú aj naďalej profitovať z klesajúcich úrokových sadzieb, ktoré sa postupne zbližujú s hodnotami v EÚ. „Oživenie je už z veľkej časti za nami, nevidím však jediný konkrétny dôvod na výpredaj. Môžeme očakávať, že konvergencia bude pokračovať, aj keď pomalším tempom,“ povedal Michel Aubenas, portfólio manažér z Axa Investment Managers v Paríži.
„Kodaň by mohla v regióne povzbudiť ďalšie investície, lebo je jednou z posledných prekážok, ktoré zostáva prekonať na ceste k rozšíreniu v roku 2004.“ Analytici tiež pripomínajú, že po kodanskom summite sa krajiny usilujúce o vstup do EÚ môžu tešiť priazni investorov „stredného prúdu“, ktoré svoju pôsobnosť obyčajne obmedzujú na najväčšie svetové ekonomiky.
„(Stredná Európa) zažila veľký prílev nových investícií, stále si však myslím, že sa dočkáme ešte druhej nákupnej vlny,“ uviedol Ashley Dodd-Noble, špecialista na tranzitívne ekonomiky z BNP Paribas. Dodd-Noble odporúča držať pred kodanským summitom dlhú pozíciu v maďarskom forinte a poľskom zlotom. Oba štáty stále sľubujú v porovnaní so západnou Európou solídne úrokové výnosy, pripomenul.
Čo sa týka dlhopisov, má každá zo štyroch stredoeurópskych krajín svoje prednosti, usudzuje Aubenas z firmy Axa. Nízky objem slovenského zadlženia je zárukou silného záujmu o tamojšie dlhopisy. Tiež technický výhľad českých obligácií je stále pozitívny, napriek tomu, že na jar čakajú Česko pravdepodobne masívne emisie. Poľsko je atraktívne vďaka takmer nulovej inflácii a výhľadu na ďalšie uvoľnenie úrokových sadzieb, zatiaľ čo Maďarsko láka vysokou úrokovou prémiou, dodal Aubenas.
Napriek tomu krátkodobí hráči zaujímajú pred summitom ďaleko opatrnejší postoj. Uvedomujú si, aké obrovské množstvo dlhých pozícií sa vytvorilo na dlhopisových a devízových trhoch strednej Európy v posledných mesiacoch. „Výnosy sa tento týždeň možno zvýšia, najmä na dlhom konci výnosovej krivky, od piatich rokov nahor,“ povedal nemenovaný díler z Londýna. „Môžete to chápať ako vyberanie ziskov alebo sklamanie… môže to byť tiež určité sklamanie z ďalšej vyhliadky na prijatie regiónu do Ekonomickej a menovej únie (EMÚ),“ dodal.
Niektorí predstavitelia ECB v poslednom čase varovali pred príliš rýchlym rozšírením eurozóny a kodanský summit môžu využiť na to, aby optimistické očakávania trhov trochu schladili. Európska komisia (EK) varuje vo finančnej správe za rok 2002, ktorej kópiu získala agentúra Reuters v utorok, aby sa kandidátske krajiny s prechodom na euro príliš neponáhľali. Budúcich členov EÚ čaká ešte dlhá cesta, kým v životnej úrovni dostihnú krok so súčasnou pätnástkou, dodáva komisia.
Filippo Capriani, špecialista na regionálne dlhopisové trhy z Morgan Stanley v Londýne, pozoruje v súvislosti s kodanským summitom skôr negatívne riziká. Väčšinu dobrých správ už trhy dávno vstrebali, pripomenul. „Pre trh to (Kodaň) ale bude veľká udalosť, predovšetkým keby výsledok nebol taký, aký sa očakáva,“ povedal Capriani. „Možno sa objaví určitá eufória, keď sa potvrdí máj 2004 ako termín vstupu, z veľkej väčšiny je to však už v cenách obsiahnuté,“ dodal.