Podľa českého prezidenta je nový plán Európskej únie (EÚ) uvoľniť rozpočtové pravidlá pre štáty eurozóny neakceptovateľný a veľké štáty únie by si mali naopak uťahovať opasky. V jednej z prvých reakcií politických lídrov z východnej Európy na návrhy Európskej komisie (EK) z piatka Václav Klaus uviedol, že už súčasné pravidlá sú príliš zhovievavé. Očakáva sa, že Česká republika si neosvojí euro pred rokom 2010, reformuje však už svoju ekonomiku, aby splnila požiadavky pre prijatie jednotnej meny.
„Myslím si, že je to úplne nesprávna myšlienka. Pre mňa je vyvážený rozpočet nutnosťou,“ uviedol Klaus deň po tom, čo EK oznámila svoj plán zmeniť niektoré aspekty Paktu stability a rastu. Pakt stability a rastu sa zaviedol v roku 1997 pri príprave prijatia eura dvanástimi členskými štátmi EÚ. Neplatí pre štáty únie, akými sú Veľká Británia, Dánsko a Švédsko, ktoré odmietajú jednotnú európsku menu. Od roku 1997 Nemecko a Francúzsko, dve najväčšie krajiny eurozóny, viackrát prekročili limit paktu. Ten stanovuje pre deficit verejných financií strop na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).
V piatok EK navrhla zmiernenie základných pravidiel paktu, aby tak boli priaznivejšie pre ekonomický rast. Návrh zahŕňal redefiníciu podmienok, podľa ktorých krajiny, ktoré porušili limit deficitu, môžu uniknúť disciplinárnemu konaniu. „Už potenciálny trojpercentný limit je privysoký. Ešte výraznejšie zmiernenie pravidiel je od základu zlá myšlienka,“ povedal Klaus. Podľa neho nemá dosahovanie deficitu žiadny pozitívny efekt na ekonomický rast. Klausove komentáre kontrastujú s reakciou tvrdých podporovateľov pravidiel paktu, Rakúska a Holandska. Tie boli vo svojich komentároch k novým návrhom EK obozretne pozitívne.