Spravodajkyňa televízie NBC Andrea Mitchellová mala začať naživo vysielať. Zazvonil telefón. Volal jej manžel Alan Greenspan, predseda Federal Reserve (centrálna banka USA), ktorý práve vystúpil z lietadla v Zürichu. Americký vzdušný priestor uzavreli. Let prerušili a vrátili do Švajčiarska.
Teror zmietol centrum Manhattanu, zrútili sa budovy Svetového obchodného centra, Pentagón horel a najmocnejší svetový bankár túžil po informáciách. A. Greenspan vedel o jedinom človeku, ktorý mu vedel povedať, čo sa stalo. Bola to pohotová reportérka, ktorú si vzal za ženu pred piatimi rokmi.
Andrea mu rýchlo vysvetlila, že musí vysielať, ale že nechá svoj telefón zapnutý. Greenspan v Zürichu počúval, ako v detailoch „odrecitovala“ za sedem minút, čo sa ráno prihodilo.
Diváci nevedeli, že reportáž bola najmä pre šéfa centrálnej banky. Tak sa muž, ktorý má zvyčajne viac informácií ako väčšina ľudí potrebuje, po prvýkrát dozvedel detaily o udalostiach, ktoré tento septembrový deň otočili svet hore nohami.
Kľúčové postavy
A. Greenspan, šéfovia centrálnych bánk a ministri financií všade na svete stáli zoči-voči možno najväčšej výzve kariéry. Znaky poklesu ekonomiky boli zrejmé dávno predtým, ako televízia odvysielala obraz unesených lietadiel a horiacich „dvojičiek“. Jedenásty september bol zvláštny. Namiesto akademických debát bolo treba odvrátiť okamžitú krízu dôvery, rýchlo urobiť všetky potrebné rozhodnutia, konzultovať a najmä predísť panike.
Obrázok, ktorý sa vynoril v nasledujúcich minútach, hodinách a dňoch, odhalil kapacitu globálneho finančného systému a kľúčové postavy, ktoré si mali poradiť s touto výzvou. A. Greenspan a jeho kolegovia začali horúčkovito pracovať, aby stabilizovali finančný systém. Vo Washingtone bol len Roger Ferguson, zástupca A. Greenspana. Väčšina federálnych úradníkov, obávajúc sa ďalších útokov, opustila elegantnú budovu na Constitution Avenue.
Viceprezident zostal a povedal vetu, ktorá bola príliš strohá aj pre úradníkov: „Federal Reserve System je otvorený a funguje. Systém je prístupný a môže vyhovieť požiadavkám na likviditu.“ Vyhlásenie bolo rovnako dôležité ako strohé. Hrozilo, že celý finančný systém zamrzne. Finančné zabezpečenie od Fed – vyše 80 miliárd dolárov, ktoré tento deň prešli cez banku a operácie otvoreného trhu – pomohlo vyhladiť problémy.
V čase, keď Eugenio Domingo Solans, španielsky člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB), zapol televízor vo svojej pracovni v ústredí vo Frankfurte, druhé unesené lietadlo práve nabúralo do Svetového obchodného centra. Tento šok ho podnietil, aby začal pracovať.
Prezident ECB Wim Duisenberg sa v tom čase doma pripravoval na cestu do Bruselu. Solans a Christian Noyer (druhý viceprezident ECB) museli konať bez šéfa. Zostavili verejné vyhlásenie, ktoré uisťovalo o pripravenosti ECB poskytnúť finančné zabezpečenie európskemu trhu.
Medzinárodné peňažné transakcie pokračovali
O 16.15 hod. parížskeho času francúzsky minister financií Laurent Fabius prišiel do svojej kancelárie na šiestom poschodí v impozantnej budove ministerstva financií na brehu Seiny. Zvolal poradu. Jean-Pierre Jouyet, riaditeľ štátnej pokladnice, už predtým pripravil informačnú poznámku, v ktorej sa pokúsil zhrnúť predpokladateľné ekonomické dôsledky krutosti teroru. L. Fabius sa snažil skontaktovať s americkým ministrom financií Paulom O‘ Neillom. Nemohol sa dovolať. Skontaktoval sa s ostatnými ministrami v Európe – s Gordonom Brownom z Veľkej Británie a Hansom Eichelom z Nemecka ešte predtým, ako diskutoval s Lionelom Jospinom, francúzskym premiérom Lionelom Jospinom
Ernst Welteke, prezident Bundesbanky, práve dopočúval reč bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera. Obaja muži boli pozvaní na slávnostné odovzdávanie cien Podnikateľ roka vo frankfurtskej Alte Oper. H. Kissinger práve dopovedal, že Amerika nebola napadnutá na vlastnom území od čias Pearl Harbouru a v súčasnosti nemá vážnych nepriateľov, keď redaktor lokálneho rozhlasu prerušil vysielanie, aby priniesol šokujúce správy o tom, čo sa stalo v New Yorku a vo Washingtone. V priebehu nasledujúcich sekúnd sa na premietacom plátne objavili zábery horiaceho obchodného centra. Welteke sa okamžite ponáhľal do Bundesbanky, bez toho, aby udalosti komentoval. Jasnou prioritou bolo, aby banka zaručila pokračovanie medzinárodných peňažných transakcií bez prerušenia. Urýchlene zvolali radu a zložky zaoberajúce sa peňažnými transakciami a úvermi uistili, že tok transakcií v USA je neprerušený. Niekoľko hodín po útoku bola Deutsche Bank schopná vyhlásiť, že jej fungovanie nebolo vážne narušené. Nasledujúce dni sa Deutsche Bank stala významným dodávateľom peňazí a mimoriadne sa exponovala na dolárovom trhu.
Otvorené burzy
Keď na Európu padal večer a trhy sa chystali uzavrieť obchody, brokeri a vyšší úradníci sa pýtali: Mali by byť Euronext, londýnska a frankfurtská burza otvorené, keď bude Wall Street zatvorená? Nakoniec vyhrali ľudia, ktorí boli za to, aby burzy ostali otvorené.
(ži)
Spracované podľa Finacial Times, CNNfn, internetových stránok ECB, DB a ďalších zdrojov