ČLÁNOK




KDH vetovalo návrhy na privatizáciu REP
10. mája 2002

Vládny kabinet sa vo štvrtok nezaoberal návrhmi na predaj 49-percentných podielov v troch rozvodných energetických podnikoch (REP), pretože KDH využilo možnosť tieto materiály vetovať. „Keďže neboli rozptýlené všetky pochybnosti o účelnosti a optimálnosti návrhov rozhodnutí na privatizáciu 49-percentnej účasti štátu v REP, KDH chce prekonzultovať tieto návrhy s odborníkmi na začiatku budúceho týždňa,“ povedal bývalý predseda hnutia Ján Čarnogruský. Vláda by sa tak návrhmi mala zaoberať až na budúcotýždňovom stredajšom zasadnutí.

KDH už prezentovalo svoje výhrady týkajúce sa napríklad výnosov z privatizácie alebo problematiky dovozov elektrickej energie už v utorok na zasadnutí koaličnej rady. Ján Čarnogurský sa však nechcel vyjadriť k medializovanému prípadu predaja podielu v Západoslovenskej energetike, a.s. (ZSE), kde nemecká spoločnosť E.ON, ktorú vybrala privatizačná komisia, ponúkla nižšiu cenu za 49-percentný podiel v ZSE ako konkurenčná rakúska firma EVN.

„Som presvedčená, že všetkých, čo pri rozhodovaní neboli, presvedčím o tom, že sme rozhodovali objektívne,“ povedala v súvislosti s návrhom komisie na predaj akcií ZSE firme E.ON ministerka privatizácie Mária Machová. Všetkých deväť členov komisie sa totiž podľa nej zhodlo práve na tomto investorovi. Svoju nespokojnosť s odporúčaním výberovej komisie prezentovala rakúska spoločnosť EVN, ktorá mala za minoritný podiel v ZSE ponúknuť 351 mil. eur, čo je podľa neoficiálnych informácií o 21 mil. eur viac ako ponuka víťaznej spoločnosti E.ON.

„Kritériá pre výber nadobúdateľov boli stanovené vo všetkých troch prípadoch rovnako a vychádzali z cieľov privatizácie,“ povedala ďalej po rokovaní vlády ministerka Machová. Pri rozhodovaní na 80 % zohrala úlohu ponúknutá cena. Ďalších 15 % zahŕňalo strategický zámer investora, ale napríklad aj rating spoločnosti, počet jej zákazníkov, objemy predanej energie alebo počet akvizícií. Zvyšných 5 % tvorili pri hodnotení iné aspekty ponuky.

V tendri na predaj 49 % akcií a.s. Východoslovenská energetika (VSE) za najlepšiu označila komisia ponuku, ktorú predložila nemecká firma RWE Plus zastrešovaná koncernom RWE AG so sídlom v Essene. Ďalšími kandidátmi na vstup do VSE boli česká spoločnosť ČEZ, francúzsky gigant Electricité de France (EdF) a taliansky podnik E-Noi. Na základe odporúčania komisie by sa nadobúdateľom 49-percentného podielu v tretej distribučnej spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE) mala stať francúzska spoločnosť EdF. Okrem francúzskeho podniku podala záväznú ponuku na privatizáciu 49 % SSE aj talianska firma E-Noi.

Ponúknutá cena podľa Machovej vo všetkých troch prípadoch prevýšila ocenenia podniku vykonané ešte pred podaním ponúk. Celková suma výnosov za predaj akcií by mala dosiahnuť približne 25 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 2. 2025

USD 1,038 0,002
CZK 25,108 0,031
GBP 0,834 0,003
HUF 405,550 0,550
CAD 1,488 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS