ČLÁNOK




Každý zodpovedá sám za seba
6. februára 2002

Pred časom sa skončila privatizácia slovenských komerčných bánk. Záujemcovia o tieto banky nezastavili ich činnosť kvôli tomu, aby v jednotlivých pobočkách vykonali audítorskú previerku. Spoločnosť Horizont Slovakia, a.s. Košice sa snaží nahovoriť svojim klientom, že svoje pobočky zavrela kvôli tomu, že ju chce kúpiť zahraničný investor.

Banky zatvárajú svoje pobočky väčšinou v tom prípade ak nemajú hotovosť. Mnohé z nich sú už po smrti. Ak by mala spoločnosť Horizont Slovakia alebo jej stopercentná dcérska spoločnosť dostatok finančných zdrojov, určite by nechali otvorené pobočky a nenechali by postávať bezradných klientov pre dverami zavretých pobočiek.

Slovenský finančný trh má za sebou smrť dvadsiatich organizácií, ktoré sa veľmi podobajú na firmy Horizont Slovakia a B. M. G. Invest. Väčšina sľubuje úroky, ktoré sú vyššie ako úroky v bankách. V normálnej ekonomike, v ktorej nie je hyperinflácia však nemôže niekto poskytovať veľmi vysoké úroky. Môže ich poskytnúť len vtedy ak úroky vypláca z vkladov ďalších vkladateľov. Nový vkladateľ fakticky financuje tých starých. Tento princíp sa zvykne nazývať pyramídou schémou, alebo Ponziho pyramídou. Tento taliansky prisťahovalec sľúbil začiatkom minulého storočia v USA 50% úroky. Určite si viete predstaviť ako to dopadlo. Minul vyzbierané peniaze…

Finančné prostriedky sa však dajú zhodnocovať aj úplne legálne. Na Slovensku si môžeme vybrať medzi poisťovňami, komerčnými bankami, obchodníkmi s cennými papiermi a firmami, ktoré spravujú podielové fondy. Komerčné banky majú licenciu Národnej banky Slovenska, ktorá zriadila štátny Fond na ochranu vkladov. Ten môže kompenzovať straty komerčných bánk v prípade ak nemajú peniaze. Komerčné poisťovne využívajú služby zaisťovní, ktoré sú vlastne poisťovňami poisťovní. Každá komerčná poisťovňa do nich odvádza časť vybraného poistného pre prípad veľkých a neočakávaných rizík.

Obchodníci s cennými papiermi a spoločnosti spravujúce podielové fondy reguluje Úrad pre finančný trh. Podľa nového zákona má existovať garančný fond maklérskych firiem, ktorý v prípade problémov niektorého z obchodníkov s cennými papiermi môže nahradiť vzniknuté schémy. Existujú úvahy ako garančnú schému rozšíriť na podielové fondy.

Spoločnosti bez licencie nepodliehajú žiadnemu dohľadu. Okrem toho neexistuje žiadna garančná schéma, ktorá by v prípade problémov vyplatila vložené peniaze. O problémoch finančného trhu sa popísali tony papiera. Niektoré z nich obsahovali základné pravidlo investovania. Čím vyšší je výnos, tým je vyššie riziko. Ak je riziko nízke, výnosy sú nižšie a väčšinou pravidelnejšie. Napriek existencii tohto pravidla niekoľkí hazardéri sa snažili presvedčiť verejnosť o tom, že môžu existovať aj pravidelné vysoké výnosy.

Niektorí politici sa snažia túto situáciu využiť v svoj prospech. Je to podobné ako keď sa v päťdesiatych rokoch snažili politici tvrdiť, že mandelinka zemiaková je zbraňou imperialistov. Za situáciu v nebankových subjektoch určite nie je zodpovedný štát. Ak má niekto nazvyš peniaze a je v oblasti investovania amatér mal by si zaplatiť právneho, finančného alebo investičného poradcu. Neznalosť investičného prostredia neospravedlňuje.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS