ČLÁNOK




Kauza Transpetrol je podvodom skupiny firiem
8. februára 2005

Kauza Transpetrol, na základe ktorej môže štát prísť o 34 % akcií slovenského ropného prepravcu, je podľa ministra financií Ivana Mikloša podvod osôb spriaznených s vranovským podnikateľom Ignácom Ilčišinom. Ako ďalej uviedol na pondelkovej tlačovej besede Mikloš, údajný záväzok štátu totiž vznikol na základe antedatovanej zmluvy medzi spriaznenými subjektmi. „Máme listinné dôkazy o antedatovaní zmlúv medzi spriaznenými osobami. Sme presvedčení, že žiadny záväzok štátu neexistoval a od začiatku tu ide o podvod,“ povedal Mikloš. Či ide v tejto kauze o podvod, momentálne rozhoduje Krajský súd v Žiline kvôli zaujatosti Krajského súdu v Prešove, dodal Mikloš.

Ako ďalej doplnila ministra vedúca služobného úradu Ministerstva financií SR (MF) Jana Červenáková, škoda voči štátu vznikla na základe zmluvy o budúcej zmluve o predaji výrobnej haly, ktorá bola podpísaná 18. augusta 1995. „V zmluve sa udáva číslo súpisnej nehnuteľnosti, o ktoré tí istí ľudia požiadali v januári 1996. To znamená, že nemohli v auguste 1995 vedieť, aké súpisne číslo bude mať daná nehnuteľnosť,“ uviedla Červenáková.

Podľa Mikloša sa kauza v súčasnosti vyvíja pozitívne, keď Okresný súd v Bratislave odmietol v apríli minulého roka žalobu o náhradu škody vo výške 9,35 mil. Sk, ktorú si uplatnila daná skupina ľudí voči MF v roku 1998, čo v januári tohto roka potvrdil aj Krajský súd v Bratislave. „Ide o to, že exekútorka siahla po akciách Transpetrolu v Stredisku cenných papierov. Následne vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová vrátila akcie naspäť na Stredisko cenných papierov. Skupina ľudí preto podala žalobu o náhrade škody, čo Krajský súd v Bratislave zamietol. Tieto firmy neboli účastníkmi správneho konania, a teda nemajú žiadny nárok na náhradu škody,“ vysvetlil Mikloš.

Ako dodal Mikloš, problémov v celej kauze je obrovské množstvo. „Spomeniem len jeden z nich, že sa napríklad mal exekvovať záväzok MF, a pritom sa exekvovali akcie, ktoré sú v správe ministerstva hospodárstva,“ uviedol Mikloš. Minister je presvedčený, že MF neurobilo pri tejto kauze žiadnu chybu. „Nepochybili ani moji predchodcovia. Nie je pravda, že sa ministerstvo neodvolalo, alebo že v tejto veci nekonalo, ako to bolo medializované minulý týždeň,“ povedal Mikloš. Mikloš je preto prekvapený, akým spôsobom sa táto kauza medializovala.

Súdny spor o 34 % akcií Transpetrolu viedlo Slovensko so spoločnosťou C.S.I. – CD Vranov nad Topľou. Krajský súd v Prešove 13. septembra 2001 zamietol žalobu C.S.I. – CD vo veci vydania akcií Transpetrolu. C.S.I. – CD sa odvolal a Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie a vrátil kauzu krajskému súdu na prešetrenie. Bratislavský krajský súd v máji minulého roka po rozhodnutí Najvyššieho súdu pozastavil vyplácanie dividend z 34-percentného balíka akcií spoločnosti Transpetrol. Nárok C.S.I. – CD na akcie Transpetrolu vznikol v roku 1998 zaregistrovaním záložného práva, ktoré malo zabezpečiť pohľadávku spoločnosti ILaS z Humenného voči nej. Spoločnosť ILaS získala akcie v rámci vymáhania pohľadávky voči MF, ktoré jej platnosť neuznalo. Pohľadávku, ktorá vznikla spoločnosti ILaS v roku 1995 po chybnom postupe daňového úradu, neskôr spoločnosť predala C.S.I – CD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS