Ruské vyšetrovacie orgány sa rozhodli, že neobmedzia svoju pozornosť len na majiteľov ropnje spoločnosti Jukos, ale zaoberajú sa aj manažérmi spoločnosti. Pred niekoľymi dňami sa na základe žaloby založenej na neplnení si daňových povinností uväznili predsedu rady riaditeľov Kujbyševského rafinerskeho podniku Rafaila Zajnullina. Informovali o tom ruské médiá.
Na jar minulého roku sa začala masová kontrola Jukosu a jeho dcérskych firiem, ktoré sú súćasťou Group Menatep. Základom Group Menatep je banka Menatep, ktorá v čase keď bol prezidentom Ruska Boris Jeľcin vymenila v aukcii za úver vláde akcie firmy Jukos. Vo väzení sa monetálne nachádzajú najväčší akcionári Jukosu Platon Lebedev a Michail Chodorkovskij. Podľa informácií tlaćovej agentúry Interfax, ruské vyśetrovacie orgány vyhlásili pátranie po Vladimírovi Dubovi a Leonidovi Nevzlinovi. Koncom decembra minulého daňové orgány informovali o tom, že Jukos by mal zaplatiť 98 mld. rubľov. Ide o nedoplatky na daniach, penále a pokuty.
Rafinéria v Kujbyševe je jedným z troch podnikov v Samarskej oblasti Ruskej federácie, ktoré sú majetkom Jukosu. Podnik vznikol v roku 1943 a od roku 1997 je súčasťou ropného holdingu. Je to stopercentná dcérska spoločnosť. V minulom roku spracovala 5,5 mil. ton ropy. Za prvý štvrťrok minulého roku mal podnik tržby 10,5 mil. USD a čistý získ dosiahol 0,4 mil. USD.
Bývalého riaditeľa obviňujú v tom, že spracovateľské kapacity podniku dal do prenájmu firme registrovanej v meste Ozersk v Čeľjabinskej oblasti, ktorá je ruským daňovým rajom. Podľa ruskej legilastívy ide o Územie s daňovými úľavami. V nich sa neplatí spotrebná daň. Vyšetrovatelia vyrátali, že len v roku 1999 Kujbyševský rafinérsky podnik nezaplatil na daniach 67,6 mil. RUR. Samarský advokát Sergej Kurinskij upresňuje, že vyśetrovanie proti Rafailovi Zajnulinovi sa začalo už v novembri minulého roku. Musel podpísať vyhlásenie, že nebude cestovať do zahraničia. Od minulého týždňa je v cele predbežného zadržania.
S. Kurinskij si myslí, že jeho klienta uväznili nezákonne. Vyšetrovatelia sa podľa jeho názoru týmto spôsobom snažia na neho robiť nátlak, aby svedčil proti majiteľom spoločnosti Jukos.
Advokát je presvedčený, že v najbližšom obodbí sa do väzenia môžu dostať manažéri Syzraňského rafinérskeho podniku a Novokujbyševského rafinérskeho podniku.
V spoločnosti Jukos odmietajú obvinenia, pretože podľa zákona podniky neboli platcami spotrebných daní. „Vyšetrovatelia by sa mali zaoberať firmami, ktoré si prenajali spracovateľské kapacity,“ tvrdí jeden z manažérov Jukosu.
„Vyśetrovatelia si pravdepodobne uvedomujú, že dôkazy proti Jukos sú slabé a chytajú všetkých za radom,“ predpokladá riaditeľ Centra politických technológií Igor Bunin. Podľa jeho názoru, táto taktika vyšetrovateľov sa negatívne prejaví na chode spoločnosti Jukos. „Pracovať v týchto podmienkach v Jukose sa skutočne stáva nebezpečné, pretože nie je jasné kto sa ešte dostane do široko rozprestretých sietí,“ sumarizuje expert.
Spoločnosť Jukos 14. januára 2004 poslalo ruským daňovým orgánom list, ktorým odmietlo ich obvinenia z 29. decembra 2003. Ruské daňové úrady tvrdia, že podmou dcérskych spoločností sa spoločnosti Jukos podaril znížiť daňový základ. Podľa Jukos na toto zistenie daňových orgánov je len ich názorom, ktoré nemajú oporu v zákone.