Slovenskému kapitálovému trhu stále chýba dostatočná likvidita a výkonnosť a investorom neponúka široký výber investičných nástrojov či už na uzatváranie obchodov alebo zaisťovanie pozícií. Uvádza sa to v správe Úradu pre finančný trh (ÚFT) o stave kapitálového trhu za rok 2003. Nízka likvidita pôsobí podľa úradu negatívne na prípadných investorov, ktorí by chceli umiestniť svoje investície na primárnom trhu, nakoľko sa obávajú, že na nelikvidnom trhu nebude možné s investičnými nástrojmi obchodovať. „Objem nového kapitálu na slovenskom trhu je preto už dlhé roky zanedbateľný, a preto aj trhová kapitalizácia aktív obchodovaných na trhu je extrémne nízka a nedosahuje ani desatinu ročného objemu hrubého domáceho produktu,“ uvádza ÚFT. Slovenský kapitálový trh zostáva stále najmenší v regióne.
Obmedzené investičné možnosti neposkytujú veľa príležitostí ani pre krátkodobých investorov ani pre dlhodobejšie pozície fondov kolektívneho investovania, či poisťovacích spoločností. Inštitucionálni investori preto musia umiestňovať stále narastajúci objem aktív na zahraničných trhoch, hoci pri väčšej likvidite a výraznejšej atraktivite domáceho trhu by práve tieto spoločnosti mohli byť hlavnou hybnou silou oživenia trhu a zvýšenia obrátkovosti kapitálu. „Táto skutočnosť je obzvlášť dôležitá v súvislosti s rozbiehajúcim sa systémom starobného dôchodkového sporenia, nakoľko nové dôchodkové fondy budú v najbližších rokoch výrazným zdrojom kapitálu, pre ktorý bude potrebné na trhu nájsť primerané umiestnenie,“ uvádza sa v správe.
Hodnota nového kapitálu prijatého vlani na trhy Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) v emisiách cenných papierov bola 110,8 mld. Sk, na akcie z toho pripadlo len 5,6 mld. Sk. Podstatná časť z nového kapitálu bola v emisiách štátnych dlhopisov. Trhová kapitalizácia burzy bola na konci roka 441,8 mld. Sk, z čoho na akcie a podielové listy pripadala len asi štvrtina. „Úroveň trhovej kapitalizácie kótovaných akcií je nielen najmenšia spomedzi krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ale aj hlboko pod priemerom tejto skupiny krajín, ako aj priemerom členských štátov Európskej únie,“ uvádza ÚFT. Podiel dlhopisov dosiahol vlani 97,78 % všetkých uzavretých obchodov.
Vlani sa ukončil proces prelicencovania obchodníkov s cennými papiermi, ktorého dôsledkom bolo prudké zníženie počtu aktívnych obchodníkov s cennými papiermi z približne 130 na niečo vyše 40. Pritom až 93 % objemu všetkých klientskych obchodov s investičnými nástrojmi sa uskutočnilo prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi, ktorí sú bankami.
Najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou trhu bol opäť segment otvorených podielových fondov. Objem spravovaného majetku vo fondoch kolektívneho investovania v SR dosiahol na konci roka 35,7 mld. Sk, čo je medziročný nárast o 120,74 %. Podstatná časť z tohto objemu pripadala na otvorené podielové fondy. Rast hodnoty aktív v slovenských podielových fondoch primárne kryje rast čistých predajov. Ten kumulatívne predstavoval 19,65 mld. Sk, čo je medziročný nárast o 270,75 %. Podstatná časť pritom smerovala do dlhopisových fondov a fondov peňažného trhu. Čisté predaje podielových listov domácich podielových fondov dosahujú na slovenskom trhu až 86,21-percentný podiel, zvyšnú časť tvoria predaje zahraničných fondov.