ČLÁNOK




Kapitalizačný pilier dôchodkového systému na rokovaní vlády
7. augusta 2002

Súčasný dôchodkový systém, založený na priebežnom spôsobe financovania, by v budúcnosti dopĺňal kapitalizačný pilier, ktorý spočíva v odvádzaní časti dôchodkového poistenia na vlastné osobné účty občanov. Legislatívny zámer na vypracovanie návrhu zákona o kapitalizačnom pilieri dôchodkového poistenia prerokuje v stredu vláda, pričom materiál, ktorý priamo nadväzuje na schválený zákon o sociálnom poistení, obsahuje východiská na zavedenie zmiešaného financovania výplaty dôchodkov.

Na osobné účty občanov by podľa Koncepcie reformy sociálneho poistenia malo zo súčasnej príspevkovej sadzby vo výške 28 % z vymeriavacieho základu v cieľovom stave smerovať asi 6 %. Keby sa vychádzalo z množstva prostriedkov, vyčlenených z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu, ktoré budú vykrývať nedostatok peňazí v priebežnom systéme, predpokladaná príspevková sadzba do kapitalizačného piliera by dosiahla 3,7 %.

Peniaze, ktoré ľudia odvedú do kapitalizačného piliera, budú spravovať súkromné správcovské spoločnosti. Podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny by o výbere týchto firiem mal namiesto občanov rozhodovať tzv. investičný výbor. Ten by mal byť jedným z orgánov Správy kapitalizačného piliera, ktorá by bola súčasťou Sociálnej poisťovne. Kontrolu spravovania prostriedkov občanov by mal vykonávať Úrad pre finančný trh, rezort financií, rezort práce a sociálnych vecí a Najvyšší kontrolný úrad. Správcovské spoločnosti budú musieť splniť prísne kritériá týkajúce sa výšky ich základného imania a preukázania odborných predpokladov na správu prostriedkov.

Podľa druhého návrhu kapitalizačného piliera, ktorý presadzuje ministerstvo hospodárstva, by občania o umiestnení svojich poistných odvodov rozhodovali sami. Každý poistenec by si tak mohol slobodne vybrať dôchodkový fond, ktorý by mal jeho prostriedky zhodnocovať. Fondy by kontroloval novovytvorený orgán, Úrad pre dozor nad dôchodkovými fondmi, ktorý by bol oprávnený udeľovať licencie jednotlivým dôchodkovým fondom. Ministerstvo predpokladá aj vytvorenie garančného fondu, ktorý by zabezpečoval nároky občanov v prípade, ak niektorý dôchodkový fond znehodnotí spravované prostriedky. Rezort práce tento návrh odmieta, keďže sa obáva, že občania podľahnú reklame na vysoké výnosy, ktoré budú spojené s vysokou mierou rizika.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS