ČLÁNOK




Kandidátske krajiny na vstup do EÚ sa pripravujú na referendá
11. januára 2003

Politickí predstavitelia desiatich štátov pripravujúcich sa na vstup do Európskej únie (EÚ) v roku 2004 venovali podstatnú časť uplynulého roka dvoreniu Bruselu. V tomto roku bude ich pozornosť upriamená na vlastných voličov, píše denník Financial Times v článku k referendám o vstupe do Únie. Konštatuje, že podpora členstva je vo väčšine krajín rozsiahla, ale často vlažná a vyskytujú a aj silné ohniská euroskepticizmu. Obraz EÚ ako priestoru bezpečnosti, blahobytu a európskej kultúrnej identity je často začiernený obavami z nákladov na členstvo a strachom zo zaplavenia zahraničným kapitálom a vplyvom. Aj keď voliči nie sú aktívne proti vstupu do EÚ, mohli by sa na hlasovaní nezúčastniť, čím by účasť klesla pod 50 percent, čo by bol veľmi trápny výsledok pre väčšinu politických elít, ktoré sú za úniu.

Spomedzi ôsmich bývalých komunistických krajín uchádzajúcich sa o prijatie je najsilnejšia podpora verejnosti v Maďarsku – podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra takmer osemdesiatpercentná. Na druhom mieste je Slovensko, kde je podľa Financial Times túžba po politickej bezpečnosti stelesnenej úniou mimoriadne silná. Mnohí slovenskí voliči vnímajú vstup do EÚ ako záruku, že krajina sa nevráti k pochmúrnym dňom v polovici deväťdesiatych rokov, keď vládol autoritársky bývalý premiér Vladimír Mečiar.

Najnižšia podpora vstupu do EÚ je v Lotyšsku a Estónsku. Obyvatelia týchto malých pobaltských štátov majú strach, že ich únia zmietne. V prípade Estónska je to ešte znásobené obavami, že ultraliberálnu ekonomiku krajiny zadusia nadbytočné predpisy Bruselu. No keďže majú za suseda Rusko, oba štáty chcú tiež byť pod bezpečnostnou prikrývkou EÚ, dodávajú Financial Times.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS