Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Robert Mundell vo svojom vystúpení v Centre pre európske politické štúdie (CEPS) v Bruseli propagoval myšlienku jednotnej meny a nabádal kandidátske krajiny strednej a východnej Európy, aby čo najskôr vstúpili do Európskej menovej únie (EMÚ), píše český internetový denník iDnes. Vyjadril názor, že by ju v tom Európska centrálna banka (ECB) a ostatné európske inštitúcie mali podporovať. To je však v ostrom protiklade s oficiálnym postojom Bruselu, ktorý je v otázkach týkajúcich sa rozšírenia EMÚ tradične opatrný.
Robert Mundell označil vznik eura za historický moment, ktorý svojím významom zatienil aj rozpad Bretton-Woodského systému na začiatku 70. rokov, lebo sa zmenilo mocenské rozloženie v medzinárodnom menovom systéme. Profesor Mundell predpovedá, že euro má obrovský potenciál pre expanziu. O desať rokov budú pravdepodobne centrálne banky držať vo svojich rezervách rovnaký objem eur ako dolárov. To by znamenalo ročný rast dopytu po eure v hodnote približne 100 miliárd dolárov.
Profesor Mundell ďalej načrtol niektoré výhody zavedenia eura. Všetci členovia menovej únie budú mať lepšiu monetárnu politiku ako predtým. To je zrejmé v prípade krajín, ktoré tradične trpeli vysokou infláciou a nestabilitou verejných financií. Platí to ale aj pre Nemecko, pretože marka mala predtým tendenciu k nadmernému zhodnocovaniu. Štáty EMÚ navyše už nestoja pred dilemou ako nastaviť fiškálno-monetárny mix, čo viedlo v histórii k mnohým chybným rozhodnutiam. Krajiny EMÚ budú mať úžitok zo širšieho kapitálového trhu a nižších úrokových sadzieb. Zvýši sa transparentnosť a klesnú rizikové prémie. Fiškálna konsolidácia spolu s nižšími úrokovými mierami povedú k zlepšeniu stavu štátnych financií. Strata možnosti devalvovať národné meny by mala priviesť k disciplíne odbory, aby si nekládli prehnané mzdové požiadavky. Robert Mundell ďalej zdôraznil, že nevidí prakticky žiadne ekonomické nevýhody zavedenia eura.
Podľa Mundella globálna ekonomika potrebuje globálnu menu a preto by hlavné ekonomické centrá – USA, Európa a Japonsko – mali založiť menovú úniu, ktorá by podstatne prispela k rozšíreniu menovej stability a ekonomickému rastu. Zafixovanie menových kurzov medzi dolárom, eurom a jenom je podľa Mundella jednoduchšie ako sa všeobecne predpokladá, uzatvára iDnes.