Bank of Canada prekvapila finančné trhy značne agresívnym znížením úrokových sadzieb.
Táto redukcia dosiahla až 75 bázických bodov, čím sa takzvaná overnightová sadzba dostala na hladinu dvoch percent, čo predstavuje 40-ročné minimum. V oficiálnom vyhlásení BoC sa konštatuje, že spomalenie ekonomiky bolo evidentné ešte pred 11. septembrom, momentálne však má v porovnaní s očakávaniami ďaleko dramatickejšiu podobu.
O 75 bázických bodov na aktuálnu hodnotu troch percent sa znížila aj základná sadzba, hoci predbežné prognózy finančných trhov kalkulovali s jej redukciou len do úrovne 50 bázických bodov.
Ekonomické ochabnutie bolo zrejmé už počas letných mesiacov nielen v Kanade, ale aj v rámci ostatných kľúčových ekonomík sveta. Po teroristickom útoku na Spojené štáty sa tento trend ešte viac zvýraznil, konštatuje BoC.
Do konca tohto roka bude tempo rastu hrubého domáceho produktu zjavne nižšie v komparácii s prognózami Bank of Canada, ktoré hovorili o dynamike na hladine troch percent, avšak tento ukazovateľ sa určite upraví smerom nadol.
Bank of Canada bola v nedávnej minulosti veľmi opatrná pri presadzovaní takého agresívneho uvoľňovania menovej politiky, ktoré realizuje americká centrálna banka – Fed.
Po včerajšku je však zrejmé, že na tento „agresívny“ kurz BoC pristúpila, pretože jej kľúčové sadzby sú už len o 0,25% vyššie od úrovní stanovených Fed-om.
Nová filozofia menovej politiky sa s najväčšou pravdepodobnosťou premietne aj do ďalších úprav základnej sadzby, pričom ich možno očakávať už na nadchádzajúcom rokovaní BoC, ktoré sa uskutoční 27. novembra.
Akciová burza v Toronte na najnovší vývoj reagovala veľmi pružne – zvýšila sa hodnota cenných papierov a mierne posilnil aj kanadský dolár, no podľa analýzy Toronto-Dominion Bank možno očakávať, že kombinácia spomaleného ekonomického rastu a pokles cien na komoditných trhoch opäť stlačí výmenný kurz CAD, ktorý by už čoskoro mohol dosiahnuť historické minimum voči USD.
Ekonomické spomalenie, ktoré dopĺňa nárast počtu nezamestnaných, komplikuje aj stav vládnych financií. Rapídnejšie sa totiž zvýšili výdavky na protiteroristické opatrenia, no výber daní sa znížil.
Pri zachovaní tohto vývoja podľa Toronto-Dominion Bank vyvstáva riziko, že
terajší kombinovaný rozpočtový prebytok federálnej vlády a provincií, ktorý dosiahol v uplynulom fiškálnom roku hodnotu 30 miliárd kanadských dolárov (19 miliárd USD) by sa mohol zmeniť už v období rokov 2002-2003 na rozpočtový deficit v objeme 8 miliárd CAD.