Kanada dosiahla rekordný rozpočtový prebytok
Veľmi silná rozpočtová pozícia terajšieho vládneho kabinetu, sprevádzaná s prebytkom obchodnej bilancie a veľmi dynamickým rastom HDP viedla k tomu, že došlo k parite medzi kanadským a americkým dolárom, vôbec po prvý raz od roku 1976.
Kanada zaznamenala rekordný rozpočtový prebytok vo výške 13,8 miliardy kanadských dolárov, čo jej umožní znížiť celkovú zadlženosť federálnej vlády na úroveň, ktorá bude najnižšia za ostatných 25 rokov a navyše môže „naštartovať“ veľmi razantné znižovanie dane z príjmu fyzických osôb.
Vyhlásenie kanadského premiéra Stephena Harpera k daňovým redukciám sa dáva do súvislosti s parlamentnými voľbami, ktoré budú buď na sklonku tohto, alebo začiatkom budúceho roka. Federálna vláda dosahovala rozpočtové prebytky kontinuálne už od roku 1998, čo vyvolalo, že zadlženie v pomere k hrubému domácemu produktu dosiahlo hladinu 32,3%.
Konzervatívna vláda už deklarovala sľub, že ku koncu rozpočtového roka, teda k 31. marcu, by sa mali dane z príjmu celkovo znížiť o 750 miliónov kanadských dolárov.
Silná rozpočtová pozícia terajšieho vládneho kabinetu, sprevádzaná s prebytkom obchodnej bilancie a veľmi dynamickým rastom HDP viedla k tomu, že došlo k parite medzi kanadským a americkým dolárom, vôbec po prvý raz od roku 1976.
Minister financií Jim Flaherty však dodal, že treba byť aj naďalej opatrný a silné ekonomické parametre by v nijakom prípade nemali viesť k sebauspokojeniu.
Flaherty pomenoval aj „vynárajúce sa výzvy“ – vplyv silného kanadského dolára na exportne orientované firmy, globálny kontext krízy v americkom hypotekárnom sektore, nedostatok vysokokvalifikovanej pracovnej sily, najmä v ťažobnom priemysle, ako aj narastajúce konkurenčné tlaky z Číny, Indie a Brazílie.
Premiér Harper opätovne potvrdil, že sa jeho Konzervatívnej strane darí uspokojivo vládnuť aj keď má iba menšinovú vládu, a teda nemá záujem na predčasných parlamentných voľbách tým viac, že viaceré relevantné prieskumy verejnej mienky nesignalizujú možnosť vytvoriť vládu väčšinovú s dostatočne efektívnou podporou.
Hlavné opozičné sily – Liberálna strana a Bloc Québécios by v prípadných predčasných parlamentných voľbách hľadali skôr povzbudenie a zjednotenie „deprimovaných“ členov vlastných strán.
Určitým testom zámerov opozície bude rozprava k aktuálnej agende terajšej kanadskej vlády, ktorá sa na pôde parlamentu začne 16. októbra.