ČLÁNOK




Kabinet schválil prípravu na brexit
26. apríla 2017

edzi priority Slovenska v súvislosti s brexitom patrí postavenie občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve vrátane ich pobytového statusu a práv sociálneho zabezpečenia. K prioritám Slovenská republika (SR) radí aj finančné vyrovnanie s možným presahom na rozpočet EÚ a korektné dojednanie obchodných a hospodárskych vzťahov. Pri rokovaniach bude najdôležitejšie zachovať jednotu EÚ a dodržať princíp vzájomnej reciprocity, osobitne v prípade postavenia občanov. Vzhľadom na strategickú pozíciu Spojeného kráľovstva v oblasti medzinárodnej politiky podporuje SR zachovanie úzkej spolupráce v oblasti bezpečnosti, obrany a zahraničnej politiky. Uvádza sa to v materiáli o príprave na odchod Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie, ktorý schválila vláda. Dokument tak kabinet odobril pred mimoriadnou schôdzkou lídrov EÚ27, ktorá sa koná v sobotu 29. apríla v Bruseli.

Medzi hlavné princípy, ktoré sú aj v súlade s návrhom usmernenia Európskej rady, patrí najmä jednota EÚ27, čiže žiadne dvojstranné rokovania, jeden negociovaný balík, čiže jedna dohoda, integrita jednotného trhu a rovnováha práv a záväzkov, ktorá je dôležitá najmä pri finančnom vyrovnaní. Medzi 16 politických východísk patrí napríklad to, že chceme, aby dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ zahŕňala aj príslušný mechanizmus na riešenie sporov o implementácii a interpretácii dohody o vystúpení. Takisto medzi ne patrí, že dohodu o budúcich vzťahoch možno uzatvoriť až po vystúpení. Slovensko chce okrem toho aj minimalizovať neistotu, chrániť záujmy SR tak, aby mal brexit či najmenej negatívnych dopadov na občanov, ekonomiku SR a budúce usporiadanie vzťahov.

Cieľom rokovaní je podľa dokumentu dohodnúť sa na tom, že Spojené kráľovstvo bude rešpektovať vlastné finančné záväzky, ktoré mu vyplývajú z členstva v EÚ. Slovensko ešte analyzuje dopady brexitu na aktuálny finančný rámec 2014-2020, pričom pre SR je kľúčové, aby sa neotváral a bolo tak možné zaručiť nevyhnutnú istotu pre podnikateľský sektor, investorov i členské štáty. V rámci negociácií o budúcej dohode o voľnom obchode (FTA) medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ bude pre SR prioritou čo najmenšie, najlepšie nulové colné zaťaženie.

Vzhľadom na strategickú pozíciu Spojeného kráľovstva v oblasti medzinárodnej politiky má SR tiež vôľu zachovať úzku spoluprácu v boji so zločinom, proti terorizmu a v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Materiál ale pripúšťa, že brexitom sa zmení geopolitické postavenie Európy, čo môže mať dopad na vzťahy EÚ so svetovými veľmocami a jej vplyv v medzinárodných organizáciách, ako aj na mocenské usporiadanie v rámci EÚ. V rámci spolupráce na pôde OSN sa na Spojené kráľovstvo vzťahujú všetky práva a povinnosti vyplývajúce z členstva v EÚ až do dátumu vystúpenia z Únie.

Vystúpenie ostrovnej krajiny z EÚ bude mať dopad na financovanie spoločných nákladov spojených s vojenskými operáciami EÚ (ATHENA), ako aj na ďalšie pôsobenie a jeho príspevok do operácií a misií Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky. Vplyv to bude mať aj na financovanie Európskej obrannej agentúry (EDA).

Po vystúpení treba vyriešiť aj otázku vzájomného uhrádzania zdravotnej starostlivosti medzi občanmi členských štátov a Spojeného kráľovstva, minimálne v rozsahu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Európsky preukaz zdravotného poistenia tam totiž už platiť nebude. Bude potrebné usilovať sa o zachovanie výmeny informácií o výskyte a dohľade nad infekčnými chorobami.

V oblasti policajnej spolupráce je najcitlivejšia otázka výmeny a zdieľania spravodajských, kriminálnych a policajných informácií v rámci schengenu, Europolu či PNR smernice. Prioritou SR je zachovanie platných procedúr pri výmene informácií v maximálnej možnej miere.

Pokiaľ ide o uznávanie súdnych rozhodnutí, Spojené kráľovstvo má záujem zachovať právnu istotu a vzájomnú spoluprácu. Okrem toho dokument pripúšťa, že možno očakávať zhoršenie spolupráce s justičnými orgánmi a s orgánmi činnými v trestnom konaní, pričom SR sa bude usilovať o minimalizáciu negatívnych dopadov brexitu. SR podporuje zotrvanie Spojeného kráľovstva v Eurojuste v pozícii tretieho štátu a je otvorená rokovaniam o alternatívnych postupoch k Európskemu zatýkaciemu rozkazu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS