ČLÁNOK




Júlová inflácia mierne nad očakávaniami analytikov
8. augusta 2003

Júlová inflácia, ktorá medzimesačne nezaznamenala žiadnu percentuálnu zmenu, bola mierne nad očakávaniami trhu. Na cenovú hladinu v minulom mesiaci pôsobilo pozitívne, predovšetkým sezónne zníženie cien potravín, ktoré analytici očakávali už v júni. Na druhej strane negatívne ovplyvnili infláciu najmä rastúce ceny tabaku a alkoholických nápojov.

Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku je nezmenená júlová cenová hladina dôsledkom protichodných sezónnych, ale aj špekulatívnych faktorov, teda sezónnych vplyvov poklesu cien potravín a na druhej strane špekulatívneho rastu cien cigariet. „Keďže potraviny v SR tvoria približne pätinu spotrebného koša, medzimesačný pokles ich cien o 2,1% sa musel odraziť aj na vývoji celkovej inflácie,“ skonštatoval Ondriska. Podľa analytika Slovenskej ratingovej agentúry Michala Džačovského, bolo zlacnenie potravín v júli veľmi výrazné. „Ak by sa zmenili iba ceny potravín a zvyšná časť spotrebného koša by sa nezmenila, celková cenová hladina by klesla o 0,4 %,“ dodal. Lacnejšie potraviny spôsobil najmä sezónny pokles cien zeleniny o 19,9%.

Ako uviedol Ondriska, rast cien cigariet ešte pred účinnosťou zvýšenia spotrebných daní však tlačil minulý mesiac na rast inflácie. „Zvýšenú spotrebu piva v letnej sezóne, si nenechali zrejme ujsť ani producenti piva,“ skonštatoval. Podľa Viliama Pätoprstého z UniBanky, ceny pohonných hmôt medzimesačne vzrástli vplyvom posilnenia kurzu dolára o 3,6 %, ako aj zvýšením ceny ropy na svetových trhoch.

„Na rozdiel od júna zaznamenala pozitívny vývoj aj jadrová inflácia, keď poklesla z júnových 0,7 % na júlovú defláciu 0,1 %,“ skonštatoval Pätoprstý. Prispeli k tomu nižšie ceny potravín. Tento vývoj podľa Pätoprstého prispieva k postupnému otváraniu priestoru na znižovanie úrokových sadzieb centrálnou bankou. „Zníženie kľúčových úrokových sadzieb môžme očakávať už na konci tretieho štvrťroka,“ skonštatoval. Analytik ČSOB Marek Gábriš však zníženie úrokových sadzieb neočakáva. „Z júlových výsledkov je zrejmé, že inflácia má iba nákladový charakter, preto sa centrálna banka nemusí obávať nárastu cien z dôvodu rastúceho dopytu,“ uviedol. Národná banka Slovenska zníži podľa neho sadzby v tomto roku iba v prípade rýchleho zhodnocovania koruny.

August prinesie podľa Ondrisku, vďaka zvýšeniu spotrebných daní a poplatkov za televíziu a rozhlas, mierne vyšší medzimesačný nárast spotrebiteľskej inflácie. „Aj medziročná inflácia by mala pozvoľna rásť a v poslednom štvrťroku 2003 prekročiť hranicu 9 %,“ skonštatoval. Kľúčovým faktorom bude podľa neho vývoj cien potravín, ktorý ovplyvnia suché mesiace. Gábriš v najbližších mesiacoch predpokladá, že inflácia dosiahne svoj strop. Ceny cigariet by však podľa neho nemali mať na infláciu výraznejší vplyv. „Na konci roka očakávam medziročnú infláciu na úrovni 9 % a priemernú okolo 8,3 %,“ uzavrel. V auguste podľa Pätoprstého môžeme očakávať medzimesačnú infláciu až na úrovni 0,8 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 1. 2025

USD 1,020 0,011
CZK 25,230 0,140
GBP 0,842 0,005
HUF 413,680 0,000
CAD 1,470 0,015

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS