Podľa údajov, ktoré publikovala Bank of Korea sa s najväčšou pravdepodobnosťou podarilo odvrátiť hrozbu recesie a hospodárstvo krajiny sa vracia do štádia rastu. Hrubý domáci produkt sa v I. kvartáli 2001 zvýšil o 0,3% v porovnaní so IV.Q 2000, zaznamenal sa rast vývozu polovodičov, telekomunikačných prístrojov a zariadení, no osobná spotreba nedosiahla očakávanú dynamiku a v I.Q 2001 sa v porovnaní s poslednými tromi mesiacmi 2000 dokonca znížila o 1%.
Južná Kórea je výrazne závislá na exporte (zhruba polovicou sa podieľa na tvorbe HDP), ktorý zažil v apríli 2001 najväčší pokles za ostatné dva roky. V prognóze Standard & Poor´s MMS International sa konštatuje, že perspektívy exportu sú stále pochmúrne a do tejto chvíle neexistujú relevantné ubezpečenia ohľadne stabilizácie vývozu u takých krajín, akými sú Južná Kórea, Singapúr, prípadne Taiwan.
V každom prípade vykazuje tempo rastu juhokórejskej ekonomiky v I. kvartáli 2001 na medziročnej báze rast zhruba na úrovni 3,7%, čo je značne povzbudzujúci ukazovateľ, i keď celoročný odhad hovorí o tom, že Južná Kórea dosiahne zhruba polovičné tempo rastu v porovnaní s rokom 2000, kedy mali rastové dáta extrémnu úroveň (až 8,8%). Vláda v Soule však varuje, že ak sa perióda poklesu americkej ekonomiky predĺži, potom možno očakávať hospodársky rast v južnej časti Kórejského polostrova pod hranicou 4%, pretože USA sú najväčším odberateľom kórejských mikročipov, mobilných telefónov, automobilov a ďalších exportných komodít.
Rast oscilujúci okolo štyroch percent je i tak impozantný, na čo okamžite reagoval juhokórejský akciový trh – index Kospi posilnil o 1,05% a ustálil sa na 625,45 bodu. Hodnota wonu sa zvýšila o 0,6% a juhokórejská mena sa naposledy obchodovala pri výmennom kurze 1 294,15 wonov/USD.
Výkonnosť juhokórejskej ekonomiky teda naznačuje, že sa vracia k pôvodnému tempu, čomu zodpovedá rast v priemyselnom sektore o 0,3% v priebehu I. štvrťroku 2001. Dodajme, že práve priemysel sa až 41% podieľa na tvorbe HDP a rast vykázal každý mesiac v rámci I. štvrťroku.
Významné firmy ako Trigem Computer Inc. a Hyundai Motor Co. zvýšili svoju produkciu.
Dôležité je, že sa podarilo znížiť verejné výdavky juhokórejskej vlády, ktoré v prvom kvartáli poklesli o 3,8%. Napriek nižšej osobnej spotrebe je markantná hodnota indexu očakávania spotrebiteľov, ktorý zohľadňuje ich zámery, najmä v nákupoch spotrebného tovaru v priebehu budúcich šiestich mesiacov – tento index sa totiž zvýšil na 91,4 bodu v porovnaní s 82,2 bodu zaznamenanými v decembri 2000.
Nemožno vynechať ani index podnikateľskej dôvery, ktorý formuluje Federácia kórejského priemyslu (FKI) – jeho hodnota dosiahla 100 bodov v porovnaní so 62,7 bodu v januári 2001, čo bol najnižší ukazovateľ za ostatné tri roky, teda od skončenia ázijskej finančnej krízy.
Napriek tomu juhokórejská ekonomika ešte nedospela k úplnému ozdraveniu, pretože stále nie je evidentný obrat v zahraničnom dopyte. Export sa zvýšil v I. kvartáli o 3,9% v porovnaní so IV.Q 2000. Znížil sa import, pretože došlo k spomínanému ochabnutiu osobnej spotreby, ale aj k zníženiu objednávok surovín a materiálov, ktoré sa dovážajú do Južnej Kórey. Import bol I. Q nižší o tri percentá v komparácii s poslednými tromi mesiacmi 2000. Investície v priemyselnom sektore sa však o 2,3% zvýšili, a to napriek tomu, že pre juhokórejské spoločnosti je zahraničný dlh vo výške 50 miliárd USD značným bremenom. Minister financií Jin Nyum je však optimistický a tvrdí, že hospodársky rast môže dosiahnuť hodnotu, ktorá v roku 2001 presiahne hranicu štyroch percent. Nie je to však jediná optimistická predpoveď – analytické pracovisko Deutsche Bank AG so sídlom v Hongkongu tvrdí, že juhokórejská ekonomika sa stabilizovala už počas prvých dvoch mesiacov 2001 a jej súčasná výkonnosť je ešte výraznejšia v porovnaní s tým, čo tvrdia dostupné rastové dáta. Preto nemožno vylúčiť tempo rastu až na úrovni 4,5%.
Významná bude v tomto smere aj pozícia Bank of Korea, ktorá vo februári znížila benchmarkovú sadzbu o 25 bázických bodov na hladinu 5%. Tento krok oživil priemyselnú výrobu a investičné aktivity, a teda podnietil stabilizáciu i perspektívu rastu juhokórejskej ekonomiky.