ČLÁNOK




Japonský program boja proti deflácii je údajne úplne neúčinný
28. februára 2002

Japonská vláda prijala netrpezlivo očakávaný antideflačný program, ktorý však spochybňuje aj vládna Liberálno-demokratická strana. Riaditeľ Rady pre politický výskum Taro Aso ho označil za „neefektívne dočasné riešenie“.

Vláda je pripravená stabilizovať finančný systém a saturovať dodatočnými zdrojmi komerčné banky, nijaké výraznejšie kroky však nemožno očakávať do 31. marca 2002, kedy sa končí rozpočtový rok.

Premiér Džuničiro Koizumi sa bráni tým, že boj proti deflácii je dlhodobým procesom a nemožno ho suplovať „bleskovými“ riešeniami.

Faktom však je, že druhú najsilnejšiu ekonomiku sveta už roky charakterizujú nevýrazné výsledky, je dlhodobo v recesii a v deflačnej špirále.

Bankový systém je podľa niektorých analytikov technicky insolvetný, čo je dané sústavnou podporou stratových firiem. Vláda chce, aby špecializovaný štátny orgán, ktorý je kompetentný odkupovať nedobytné pohľadávky, konal „aktívnejšie“, avšak finančný regulátor predloží správu o situácii v bankovom sektore až 31. marca.

Agentúra pre finančné služby – FSA má zásadne obmedziť špekulatívne predaje akcií (ide o špekuláciu na pokles kurzu, pri ktorom sa predávajú cenné papiere získané v podobe zápožičného kapitálu. Odkupujú sa späť za nižšiu cenu a mieru výnosu takejto transakcie charakterizujú podmienky úveru a stupeň poklesu kurzu).

FSA v tejto súvislosti podnikla v nedávnej minulosti viaceré razantné kroky proti zahraničným brokerským firmám – Credit Lyonnais, Bear Stearns, Deutsche Securities a Nikko Salomon Smith Barney.

Japonská centrálna banka – BoJ sa však pred dnešným rokovaním Výboru pre menovú politiku dostala opäť pod extrémny nápor. Najnovšie údaje o maloobchodnom predaji totiž vykázali ďalší pokles a nový vládny antideflačný program začali investori kritizovať ešte skôr, ako sa začal v plnom rozsahu realizovať.

Bank of Japan doteraz nenašla „recept“ na oživenie stagnujúcej ekonomiky a nepodarilo sa jej stimulovať ani spotrebiteľskú dôveru.

Údaje zo včerajška hovoria o tom, že maloobchodný predaj poklesol v januári na medziročnej báze o 4,7%, čo znamená, že tento ukazovateľa sa zredukoval dovedna desať razy za ostatných dvanásť mesiacov.

Akciový trh je stále slabý, nezamestnanosť je na historickom maxime. Bankroty firiem vykázali v januári najvyššiu hodnotu od skončenia II. svetovej vojny a stále majú vzostupnú tendenciu.

Viacerí analytici tvrdia, že bankový sektor je na pokraji kolapsu a krajina sa prepadá do ďalšej, v poradí tretej recesie v priebehu dekády.

Finančný trh očakáva, že boj proti deflácii pomôže komerčným bankám saturovať novými zdrojmi verejné fondy.

Minister financií Masajuro Šijokava však potvrdil, že tento krok nie je v tejto chvíli nevyhnutný.

BoJ aj naďalej trvá na tom, že uvoľnenie menovej politiky neoživí ekonomiku, ak paralelne nedôjde k štrukturálnym reformám.

JP Morgan vo svojej štúdii zdôrazňuje, že korene deflácie sú príliš hlboké a menová politika nemôže byť dostatočne efektívna pri nulových úrokových sadzbách a dostatočnej likvidite.

Jediným východiskom sa zdá byť zvýšenie výdavkov a stimulovanie dopytu.

S týmto hodnotením súhlasí aj Daiwa Securities, ktorá dodáva, že tlak na centrálnu banku nie je spravodlivý osobitne v čase, kedy vláda nekoná dostatočne razantne pri riešení štrukturálnych reforiem.

Uvoľnenie menovej politiky nebude mať nijaký efekt, ak sa súčasne nebude riešiť problém rýchleho odpísania „zlých“ úverov v komerčných bankách,

respektíve ak nedôjde k nacionalizácii najslabších bankových subjektov. Podobne sa postupovalo v prípade Long Term Credit Bank of Japan, ktorú znárodnili v roku 1998.

Napriek určitému napätiu medzi centrálnou bankou a Koizumiho vládnym kabinetom sa včera posilnil akciový index Nikkei o 3,6% a uzatváral na úrovni 10 573 bodov, čo je najvyššia hodnota od 10. januára 2002.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS