ČLÁNOK




Japonský jen je na trojročnom minime voči americkému doláru
25. januára 2002

Prebytok obchodnej bilancie Japonska sa v minulom roku znížil o takmer 40%, čo predstavuje najväčší pokles za ostatných 18 rokov.

Táto informácia japonského ministerstva financií zároveň dokazuje, že japonský obchodný prebytok sústavne klesá už 18 po sebe nasledujúcich mesiacov. Ide o relevantný signál slabosti kľúčových japonských exportných odvetví.

V decembri sa ten istý ukazovateľ zredukoval na medziročnom základe o 18,4%, čo odráža skutočnosť, že vzhľadom na ochabnutie globálnej ekonomiky sa znižuje dopyt po japonských exportných artikloch a v čase recesie v krajine „vychádzajúceho slnka“ sa znižuje aj vnútorný dopyt po výrobkoch dovážaných zo zahraničia.

Včerajšia správa Ministerstva financií v detailoch uvádza, že prebytok obchodnej bilancie sa znížil v roku 2001 na hodnotu 6 600 miliárd jenov (49 miliárd USD) jenov, avšak trend tohto poklesu sa ku koncu minulého roka mierne spomalil a jeho ďalší prepad v roku 2002 bude zrejme menej výrazný.

V roku 2001 poklesol export o 5,1% na 49 000 miliárd jenov, najmä v dôsledku zníženého záujmu o japonské produkty z oblasti špičkových technológií a import sa zvýšil o 3,6% na 42 400 miliárd jenov.

Export polovodičov sa znížil o 20% a vývoz telekomunikačných zaradení sa zredukoval o 17%.

V decembri sa export znížil o 15%, čo je najväčší prepad za ostatných 17 rokov. Za hlavnú príčinu tohto stavu považuje japonské ministerstvo financií najmä útlm vývozu automobilov a motocyklov, ale aj spotrebnej elektroniky.

V decembri sa import medziročne upravil smerom nadol o 9%.

Uvedené dáta reflektujú problémy japonských firiem, ktoré zápasia s recesiou doma i v zahraničí, najmä v Spojených štátoch, a zároveň čelia narastajúcej konkurencii susedných ázijských ekonomík.

Časť japonských exportérov, najmä výrobcovia automobilov a technologické skupiny ťažia zo súčasného poklesu jenu, čo však vyvoláva kritiku v USA, ale aj v Číne a Južnej Kórei, ktoré obviňujú japonskú vládu z toho, že umelo využíva jen na vyvedenie krajiny z recesie.

Pokles jenu pokračoval aj včera a na Tokijskej burze sa obchodoval na hladine 134,67 JPY/USD. Analytici hovoria o vývojovom trende, ktorý by sa mohol zastaviť až na úrovni výmenného kurzu 140 JPY/USD.

Americké ministerstvo financií vyslalo viac konfliktných signálov, z ktorých nie je jednoznačne jasné, či bude aj naďalej akceptovať slabnúci jen.

Minister financií USA Paul O´Neill síce kritizoval japonskú vládu za to, že nie je schopná realizovať konštruktívnejšie ekonomické reformy, niektoré jeho výroky však naznačujú pripravenosť Spojených štátov „žiť“ so „slabším“ jenom. Nižšia hodnota japonskej meny utlmuje dopyt po importovaných produktoch, no na druhej strane je evidentné, že sa do Japonska dováža napríklad viac textilu z ázijských krajín, pretože domáce firmy sú menej konkurencieschopné, konštatuje Daiwa Research Institute.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS