ČLÁNOK




“ Japonské oceliarske firmy sa ešte hlbšie prepadávajú do „“červených““ čísiel
8. marca 2002

Gigantická oceliarska spoločnosť NKK očakáva, že jej hospodárske výsledky sa ešte výraznejšie zhoršia. K tomuto záveru došlo vzápätí po tom, čo jej dcérska spoločnosť, pôsobiaca na americkom trhu – National Steel, vyhlásila bankrot.

Iba 24 hodín po publikovaní rozhodnutia americkej vlády o zvýšení dovozných ciel na importovanú oceľ, požiadala National Steel o ochranu pred veriteľmi.

Zároveň však oznámila, že mieni pokračovať v rokovaniach o fúzii s americkým rivalom US Steel.

Materská firma NKK však očakáva, že v tomto finančnom roku, ktorý sa končí 31. marca, vykáže straty v objeme 74 miliárd jenov (573 miliónov USD), čo je päťnásobne vyššia úroveň v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi.

Na tejto extrémne nízkej výkonnosti NKK má najväčší podiel finančná záťaž, ktorú vyvolala National Steel.

NKK do nej kapitálovo vstúpila v roku 1984 a o šesť rokov neskôr získala majoritný, 53%-ný balík akcií. Od tohto obdobia boli všetky investície stratové. Prezident NKK Cho Otani včera uviedol, že počas minulého roka ponúkla NKK svojej americkej dcérskej firme finančnú pomoc v objeme 100 miliónov dolárov, no jej ekonomické výsledky boli čoraz horšie a momentálne už nie je v záujme NKK a jej akcionárov poskytovať akúkoľvek ďalšiu pomoc.

National je typickým príkladom problémov, ktoré viedli prezidenta Busha, aby rozhodol o reštriktívnych opatreniach pri dovoze ocele.

To je však iba jedna stránka mince – tou druhou je, že americké oceliarske spoločnosti sú zaťažené enormnými mzdovými nákladmi na svoje riadiace štruktúry, enormné sú aj záväzky ich penzijných fondov a navyše nepodnikli „bolestivé“ opatrenia smerujúce k obmedzovaniu počtu pracovných síl, k čomu došlo v Európe.

Markantným príkladom je v tomto smere britsko-holandská oceliarska skupina Corus.

Výrazným problémom sú aj nadbytočné výrobné kapacity – tento faktor sa prejavuje aj v tom, že štyria zo šiestich japonských výrobcov ocele vykážu v tomto finančnom roku značné straty.

Americkým rozhodnutím však budú poškodené nielen japonskí, ale aj ostatní výrobcovia ocele na svete.

Tvrdia, že sa snažili urobiť maximum v rámci reštrukturalizácie, no americká strana okrem protekcionizmu nepodnikla vôbec nič. Mnohé krajiny a ich vlády čelia pokušeniam chrániť vlastný priemysel prostredníctvom reštrikcií a colných bariér, avšak iba Spojené štáty takémuto pokušeniu podľahli.

Európska centrálna banka označila včera tento krok za poľutovaniahodný.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 11. 2024

USD 1,056 0,002
CZK 25,286 0,002
GBP 0,834 0,003
HUF 409,600 2,150
CAD 1,477 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS