Japonská vládna koalícia predstavila balíček opatrení, ktoré mieni v najbližšom období implementovať s cieľom zastaviť neúprosný pokles cien japonských akcií. Plán opatrení obsahuje súbor návrhov idúcich od zníženia daní z dividend až po vytvorenie špeciálneho fondu, ktorý by absorboval vlnu výpredajov na akciovom trhu. Plán prichádza v čase príprav na júlové parlamentné voľby a podľa niektorých analytikov je snahou vládnych strán zapôsobiť takýmto spôsobom na nerozhodnutých voličov.
„Potrebujeme spustiť štrukturálne reformy, aby sme pripravili platformu pre hospodársky rast v 21. storočí,“ povedal líder Liberálnodemokratickej strany (LDP) Shizuka Kamei. Mnohí analytici uviedli, že sú spokojní s návrhom na zníženie daní, ktorý je súčasťou zamýšľaných stimulov. „Domnievam sa, že je rozumné hovoriť o znížení daní. Japonsko potrebuje zmeniť a zrevitalizovať kapitálový trh a my sme vždy tvrdili, že daňová reforma musí byť prioritou,“ povedal manažér investičných analýz Hiroyuki Nakai z Tokai Tokyo Securities.
Iní pozorovatelia však považujú štvorstránkový dokument za príliš vágny a odmietajú ho, pričom tvrdia, že zákonodarcovia sa snažia v poslednej minúte zabrániť prepadu svojej popularity spolu s prepadom tokijských akcií. Kľúčový index Nikkei average padol v uplynulom týždni na 15-mesačné minimum. V piatok poklesol o 22,66 bodu, resp. 0,18 % na 12 627,90 bodu.
Jedným z hlavných cieľov navrhovaného plánu je nájsť spôsoby, ako podporiť investovanie japonských obyvateľov do akcií. Japonské domácnosti sú totiž známe svojim sklonom držať peniaze v bankách i napriek nízkym úrokovým sadzbám. Plán predpokladá zníženie dane z dividend, ktorú mnohí analytici považujú za duplicitnú daň. Podnikové zisky, ktoré sú zdrojom dividend, sa totiž už raz zdaňujú pri vykázaní hospodárskeho výsledku priamo v podniku. Daň z dividend by podľa predkladaného návrhu mala klesnúť o polovicu.
Snahou vlády je tiež podporiť dlhodobé investovanie prostredníctvom daňových úľav a znížiť daň z dedičstva s cieľom podporiť nakupovanie akcií staršou generáciou, ktorá vlastní významnú časť japonských úspor. Okrem prijatia krokov zameraných na podporu kapitálového trhu, japonská vládna koalícia vyzvala centrálnu banku Bank of Japan, aby uvoľnila monetárnu politiku a stanovila si cieľ v oblasti cenovej stability. Vláda sa vzdala návrhu na vypracovanie štúdie o obnovení silného jenu, ktorý by mohol podľa niektorých zodpovedných podporiť hospodárstvo krajiny.