Jadrová inflácia, ktorá sleduje vývoj spotrebiteľských cien s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní a dotácií, dosiahla vo februári na medzimesačnej báze 0,4 %. V januári táto hodnota predstavovala 0,9 %. Na medziročnej báze jadrová inflácia vo februári predstavovala 3,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Čistá inflácia, ktorá očisťuje cenový vývoj od vplyvu zmien nepriamych daní, zaznamenala vo februári úroveň z hľadiska medzimesačného porovnania 0,2 %. V januári dosiahla 0,6 %. V medziročnom porovnaní bola čistá inflácia vo februári 2,5 %.
Spotrebiteľské ceny na Slovensku stúpli vo februári oproti januáru o 0,4 %, pričom medziročná celková inflácia predstavovala 4,3 %.
Najrýchlejšie rástli ceny potravín a nealko nápojov
Spotrebiteľské ceny vo februári oproti januáru v úhrne vzrástli o 0,4 %. Najrýchlejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,9 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,6 % a zdravotníctva o 0,5 %. V ostatných odboroch sa zvýšili ceny v rozpätí od 0,2 % do 0,3 %. Nezmenili sa ceny v odboroch nábytok, bytové vybavenie a bežná údržba domu a vzdelanie. Klesli ceny v odboroch odevy a obuv o 0,5 %, pošty a telekomunikácie o 0,1 %. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad SR.
Na zvýšenie cien potravín o 1 % vplývali najmä vyššie ceny zeleniny, vrátane zemiakov o 7,1 %, ovocia o 2,3 %, mlieka, syrov a vajec o 1,5 %. Zvýšili sa aj ceny olejov a tukov o 1,1 % a rýb o 0,9 %. Klesli ceny mäsa o 0,8 %, znížili sa ceny kurčiat o 4,2 %, bravčového karé s kosťou o 1,9 %, bravčového stehna bez kosti o 1,7 %, údenej slaniny o 2,1 %. Klesli ceny cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 0,1 %. Ceny nealkoholických nápojov vzrástli o 0,7 %. Rast cien alkoholických nápojov a tabaku ovplyvnili najmä vyššie ceny tabaku o 0,9 % a alkoholických nápojov o 0,3 %.
V odbore odevy a obuv klesli ceny obuvi o 0,6 % a odevov o 0,5 %. Rast cien v odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,2 % ovplyvnili hlavne vyššie ceny iných služieb, vzťahujúcich sa na bývanie o 1 %, tovarov pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia a pevných palív zhodne o 0,9 % a skutočného nájomného plateného nájomníkmi o 0,3 %. Nezmenili sa ceny vody, elektriny a plynu.
V odbore nábytok, bytové vybavenie a bežná údržba domu zostali nezmenené ceny nábytku, zariadenia, podlahových krytín a domácich spotrebičov. Zvýšili sa ceny skla, stolového riadu a potrieb pre domácnosť o 0,5 %, bytového textilu o 0,4 %, nástrojov a zariadení pre dom a záhradu o 0,2 %. Klesli ceny tovarov a služieb pre bežnú údržbu domácnosti o 0,3 %.
V zdravotníctve sa ceny zvýšili vplyvom vyšších cien zdravotníckych služieb iných ako nemocničných o 1,9 %, zdravotníckych a farmaceutických výrobkov, terapeutických prístrojov a zariadení o 0,1 %. Nezmenili sa ceny nemocničných služieb. Rast cien v doprave o 0,3 % ovplyvnili vyššie ceny prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 0,6 %, keď vzrástli ceny pohonných hmôt a mazív o 0,8 %. Pri nezmenených cenách dopravných služieb sa zvýšili ceny iných dopravných služieb o 0,4 % a znížili sa ceny leteckej osobnej dopravy o 3,8 %. Ceny nákupu dopravných prostriedkov klesli o 0,1 %.
V odbore pošty a telekomunikácie sa znížili ceny telefónnych a faxových prístrojov o 2,1 %, nezmenili sa ceny poštových, telefónnych a faxových služieb. Na rast cien v odbore rekreácia a kultúra o 0,3 % vplývali vyššie ceny iného vybavenia pre rekreáciu, záhradu a domáce zvieratá o 1 %, dovoleniek s programom o 0,7 %, novín, kníh a kancelárskych potrieb o 0,2 %. Znížili sa ceny audiovizuálnej a fotografickej techniky o 0,2 %, rekreačných a kultúrnych služieb o 0,1 %. Vyššie ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách o 0,2 % ovplyvnil rast cien stravovania a ubytovacích služieb zhodne o 0,2 %.
Vo februári 2002 v porovnaní s februárom 2001 vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 4,3 %, z toho v odbore pošty a telekomunikácie o 16,3 %, alkoholické nápoje a tabak o 11,3 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 5,6 %, rozličné tovary a služby o 5,5 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 5 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 4,5 %, zdravotníctvo o 3,7 %, odevy a obuv o 3,1 %, vzdelanie o 2,7 %, rekreácia a kultúra o 1,2 %. Klesli ceny v odbore nábytok, bytové vybavenie a bežná údržba domu o 0,3 % a doprava o 3,3 %.
Vo februári 2002 v porovnaní s februárom 2001 boli vyššie spotrebiteľské ceny v domácnostiach zamestnancov o 3,9 % a dôchodcov o 4,3 %.
NBS s vývojom inflácie spokojná
Vývoj spotrebiteľských cien vo februári bol v súlade s očakávaniami Národnej banky Slovenska (NBS). Spomalenie deregulačného procesu sa premietlo v znížení medziročnej inflácie na doteraz najnižšiu hodnotu. Zároveň sa útlm nákladových tlakov prejavil v spomalení dynamiky rastu cien položiek jadrovej inflácie. Pokles dynamiky jadrovej inflácie je sprevádzaný aj spomaľujúcou sa dynamikou rastu cien priemyselných výrobcov, stabilitou cien energetických surovín na svetových trhoch a relatívne stabilným vývojom výmenného kurzu koruny oproti referenčnej mene euro. Uvádza sa to v reakcii NBS na najnovšie štatistické údaje o vývoji inflácie v SR.
Spotrebiteľské ceny podľa nich vo februári vzrástli medzimesačne o 0,4 %, pri rovnakom zvýšení cien položiek tvoriacich jadrovú infláciu a miernom raste regulovaných cien. Na medziročnej báze dynamika rastu cien vo februári spomalila z januárových 6,2 % na 4,3 %. Podiel sektora regulovaných cien na medziročnej inflácii sa podľa NBS znížil na menej ako jednu tretinu. V predchádzajúcich troch rokoch ich podiel na raste spotrebiteľských cien predstavoval viac ako 50 %.
Vývoj jadrovej inflácie na druhej strane na medzimesačnej báze ovplyvnil aj pokračujúci výraznejší rast cien potravín a mierne zvýšenie cien ostatných tovarov a služieb. Podobne ako v predchádzajúcom mesiaci, nedostatočná ponuka zeleniny sa premietla v náraste konečných cien niektorých druhov zeleniny. „Segment obchodovateľných tovarov však aj naďalej predstavoval stabilizujúci faktor vývoja spotrebiteľských cien,“ domnieva sa centrálna banka.
Na medziročnej báze predstavovala jadrová inflácia 3,4 % v porovnaní s 3,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Zníženie nákladových tlakov sa v rámci jadrovej inflácie najvýraznejšie premietlo v poklese medziročnej dynamiky rastu cien trhových služieb. V dôsledku toho poklesla čistá inflácia vo februári z medziročného hľadiska na 2,5 % z 3,3 % v januári. „Jej vývoj potvrdzuje, že popri nízkych nákladových tlakoch nedochádza v súčasnosti k nežiaducemu inflačnému pôsobeniu zo strany domáceho dopytu,“ uzavrela NBS.
Inflácia bez deregulácií cien na historickom minime
Nízka miera cenových deregulácií vo volebnom roku spôsobila v súlade s očakávaniami pokles februárovej inflácie na historické minimum. Na medziročnej báze totiž cenová hladina stúpla len o 4,3 %. Doteraz bola najnižšia miera rastu cien v septembri 1996 na úrovni 5,2 %. Okrem politicky motivovaného odloženia deregulačných krokov sa pritom podľa analytika Slavie Capital Pavla Ondrisku už niekoľko mesiacov znižujú inflačné tlaky v dôsledku poklesu svetových cien hlavných komodít, mierneho posilnenia koruny, zostrujúcej sa konkurencie a nízkej dovezenej inflácie.
Absencia zvyšovania regulovaných cien sa prejavila najmä v položke bývanie a doprava. Vplyvom zimných výpredajov sa znížili ceny za odevy a obuv. Najvýraznejším determinantom rastu inflácie vo februári boli ceny potravín, ktoré stúpli o 0,9 %. Pod vplyvom sezónnosti sa zvýšili najmä ceny zeleniny o 7,1 % a ovocia o 2,3 %. „V nasledujúcich mesiacoch by mali mať ceny potravín na celkový vývoj inflácie skôr priaznivý vplyv,“ povedal analytik Tatra banky Róbert Prega.
Analytici predpokladajú, že odloženie deregulácií prispeje k ďalšiemu poklesu medziročnej miery inflácie až pod 4 %. „V letných mesiacoch sa priblíži k hranici 3 %, potom už bude pokračovať miernym rastom,“ povedal Ondriska. V závere roka by podľa Pregu mala opäť stúpnuť k 4,5 %. Pokles inflácie podľa Pregu súčasne vytvára predpoklady na zrýchlenie rastu reálnych miezd. „Kým rast reálnych miezd vlani nedosiahol ani 1 %, v tomto roku by mohol dosiahnuť až 4%,“ skonštatoval.
Na zvyšovanie spotrebiteľských cien podľa analytikov stále nepôsobia dopytové tlaky. „Potvrdzuje to aj vývoj čistej inflácie, ktorá vo februári poklesla na historicky najnižších 2,5 %. Vzhľadom na obavy Národnej banky Slovenska z vývoja deficitu bežného účtu platobnej bilancie, však analytici nepredpokladajú, že priaznivé inflačné čísla ovplyvnia jej menovú politiku.
„Ak by však vláda obmedzila spotrebu celej verejnej správy, pomohlo by to čiastočne utlmiť riziko prehlbovania vonkajšej nerovnováhy a NBS by mohla pristúpiť k zníženiu úrokových sadzieb,“ upozornil Ondriska. Ako dodal, znížili by sa sterilizačné náklady NBS ako aj refinančné náklady ministerstva financií. Podľa analytika Ľudovej banky Mária Blaščáka pristúpi centrálna banka k miernej redukcii úrokových sadzieb až potom, čo dostane fundamentálny dôkaz o priaznivom vývoji v zahraničnoobchodnej oblasti. „Celkovo očakávame redukciu úrokových sadzieb v roku 2002 v pásme 0,25 až 0,75 percentuálneho bodu,“ uzavrel Blaščák.
Spotrebiteľské ceny na Slovensku stúpli vo februári oproti januáru o 0,4 %, pričom medziročná celková inflácia predstavovala 4,3 %. Jadrová inflácia dosiahla vo februári 0,4 % a na medziročnej báze 3,4 %. Čistá inflácia zaznamenala vo februári úroveň 0,2 % a v medziročnom porovnaní 2,5 %.