ČLÁNOK




Jadrová inflácia dosiahla v októbri nulovú úroveň
7. novembra 2002

Jadrová inflácia, ktorá sleduje vývoj spotrebiteľských cien s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní a dotácií, dosiahla v októbri na medzimesačnej báze nulovú úroveň. V septembri pritom Slovensko zaznamenalo jadrovú infláciu 0,3 %. V medziročnom porovnaní predstavovala októbrová jadrová inflácia 1,7 %, pričom v septembri bola 1,6 %. Za prvých desať mesiacov dosiahla jadrová inflácia na medziročnej báze 2,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Čistá inflácia, ktorá očisťuje cenový vývoj od vplyvu zmien nepriamych daní, zaznamenala v októbri 0,1 %. V septembri dosiahlo Slovensko čistú infláciu 0,2 %. V medziročnom porovnaní bola čistá inflácia v októbri 2,4 %. Za desať mesiacov dosiahla čistá inflácia v medziročnom porovnaní 2,3 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa v októbri oproti septembru nezmenili, medziročná celková inflácia predstavovala 2,9 % a za desať mesiacov v medziročnom porovnaní 3,4 %.

Inflácia bankových analytikov neprekvapila. V jesennom období však neočakávali pokles cien potravín o 0,3 %, čo predstavuje najväčší októbrový pokles v histórii. Pokles cien potravín podľa nich spôsobilo najmä zníženie cien ovocia a menší nárast cien mäsových výrobkov. Na medziročnej báze celková inflácia dosiahla v októbri 2,9 %.

Ako uviedla analytička Slovenskej ratingovej agentúry Katarína Kohútiková, potraviny boli v októbri na rovnakej cenovej úrovni ako v tom istom mesiaci minulého roka. „Ceny potravín sa v tomto roku stali cenovo veľmi stabilnou zložkou spotrebného koša, pričom ich výkyvy spôsobovali skôr sezónne vplyvy,“ skonštatoval analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Oproti minulému mesiacu poklesli aj ceny v doprave, čo podľa Kohútikovej zapríčinili najmä nižšie ceny pohonných hmôt.

Na druhej strane druhý najvyšší nárast cien, o 0,9 % zaznamenali odevy a obuv. Tento trend bol v októbri podľa Pätoprstého typický aj v minulých rokoch. „Súvisí to predovšetkým s prichádzajúcim predvianočným obdobím, keď dopyt po týchto výrobkoch menej reaguje na zmenu cien,“ uviedol. Vôbec najvyšší cenový nárast zaznamenali zdravotnícke produkty, ktoré zdraželi o 3,2 % v dôsledku rastu cien farmaceutických výrobkov. Ako uviedla analytička ČSOB Silvia Čechovičová, zvýšenie cien v zdravotníctve je dôsledkom novej kategorizácie liekov, ktorá začala platiť práve od októbra.

V nasledujúcich mesiacoch inflácia podľa Róberta Pregu z Tatra banky, vzrastie najmä vďaka nízkej porovnávacej základni z minulého mesiaca. Pätoprstý očakáva, že nárast medziročnej inflácie by v novembri mohol dosiahnuť 3,1 %, pričom Prega očakáva koncoročnú mieru inflácie očakáva pod úrovňou 4 %. „Najväčší vplyv na vývoj spotrebiteľských cien do konca roka budú mať potraviny, ceny ropy a kurz koruny,“ uviedla Čechovičová. V januári budúceho roka by však podľa analytičky ČSOB mala miera inflácie vplyvom zvyšovania regulovaných cien a nepriamych daní vyskočiť k 7 % a postupne rásť, pričom na konci budúceho roka dosiahne hodnotu okolo 8 percent.

Vývoj spotrebiteľských cien podľa Národnej banky Slovenska (NBS) aj naďalej potvrdzuje absenciu dopytových tlakov. Pri raste regulovaných cien o 0,2 % a stagnácii položiek jadrovej inflácie sa v októbri spotrebiteľské ceny medzimesačne nezmenili. Ako informoval hovorca centrálnej banky Ján Onda, rast regulovaných cien a cien obchodovateľných tovarov kompenzoval v októbri pokles cien potravín a trhových služieb.

Na medziročnej báze sa mierne zrýchlila dynamika celkovej inflácie na 2,9 %, ako aj jadrovej inflácie na 1,7 %. „V rámci regulovaných cien sa zvýšili predovšetkým ceny v oblasti zdravotníctva, keď nadobudlo platnosť opatrenie ministerstva financií, ktoré určuje rozsah regulovaných cien v zdravotníctve,“ uvádza sa v stanovisku NBS. Účinnosť tohto opatrenia sa posunula z pôvodného septembrového termínu na október.

Vývoj cien potravín, ktoré zaznamenali v októbri pokles o 0,3 %, charakterizoval protichodný vývoj cien spracovaných a nespracovaných potravín. „Zatiaľ čo ceny spracovaných potravín zaznamenali rast, ceny nespracovaných potravín poklesli,“ uviedol Onda. Hlavným dôvodom poklesu cien nespracovaných potravín bol vyše 10-percentný pokles cien ovocia a zároveň zastavenie rastu cien mäsa. Ako sa ďalej v správe centrálnej banky uvádza, vývoj v ostatných skupinách cien potravín je stabilizovaný. Pôsobenie ostatných faktorov bolo podľa NBS naďalej bez výraznejších inflačných impulzov. Ceny obchodovateľných tovarov zaznamenali mierny rast o 0,2 % a ceny trhových služieb poklesli o 0,1 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 1. 2025

USD 1,040 0,004
CZK 25,140 0,001
GBP 0,845 0,000
HUF 409,700 1,380
CAD 1,498 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS