Stredisko cenných papierov (SCP) oslavuje v tomto roku svoju desaťročnicu. Počas uplynulých rokov prešlo niekoľkými významnými etapami. Azda najvýznamnejšia zmena strediska sa odohráva v súčasnosti. SCP požiadalo 20. septembra tohto roku Úrad pre finančný trh (ÚFT) o udelenie povolenia na vznik a činnosť centrálneho depozitára (podľa zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch). Centrálny depozitár bude okrem súčasných činností, ktoré vykonáva stredisko, zabezpečovať aj zúčtovanie a vyrovnanie burzových obchodov s investičnými nástrojmi. Okrem tohto bude naďalej viesť register emitentov cenných papierov, poskytovať služby svojim členom a prideľovať ISIN cenným papierom. Bude teda vykonávať činnosti, ktoré predstavujú štandardnú súčasť práce centrálnych depozitárov v okolitých krajinách EÚ a OECD. Od strediska sa bude líšiť aj postavením na členskom princípe. Členmi budú môcť byť iba profesijné organizácie s povolením obchodníka s cennými papiermi a Národná banka Slovenska. V súčasnosti prejavilo záujem o členstvo 27 z 52 oslovených obchodníkov s cennými papiermi, ktorí požiadali ÚFT o udelenie povolenia na poskytovanie investičných služieb. Stredisko však predpokladá, že budúci centrálny depozitár bude mať okolo 40 členov. Generálna riaditeľka SCP Emília Palková vidí budúcnosť centrálneho depozitára v globalizácii. A to v prepojení, prípadne v integrácii slovenského centrálneho depozitára s centrálnymi depozitármi okolitých krajín EÚ.
S vynoveným strediskom nové poplatky
V súvislosti s prechodom strediska na centrálny depozitár budú zmenené aj poplatky, ktoré budú podstatne vyššie ako v súčasnosti. Podľa starých predpisov bude stredisko fungovať do zhruba 2. štvrtiny nasledujúceho roka a potom ešte 60 dní, ktoré tvoria zákonnú ochrannú lehotu. Čiže až do času, kým ÚFT neudelí stredisku novú licenciu a pokým centrálny depozitár neudelí členstvo prvému členovi. Klienti si v tejto lehote budú môcť zadávať príkazy v prospech aj na ťarchu účtov podľa starých predpisov. Starú evidenciu si zachová aj po tomto termíne, až dovtedy, kým nebude prázdna. Tieto účty však budú môcť byť zaťažené už len na ťarchu (napr. predaj, pozastavenie práva nakladať s cennými papiermi…). Nákupy v prospech účtu už centrálny depozitár po uplynutí zákonnej lehoty v starej evidencii neumožní. Už teraz však stredisko na základe rozhodnutia predstavenstva zrušilo k 1. januáru 2003 vyberanie poplatkov za vedenie cenných papierov na účte majiteľa. Keďže však zasiela faktúry za vedenie účtov so spätnou platnosťou, začiatkom budúceho roka ešte majitelia cenných papierov dostanú vyúčtovanie poplatkov za tento rok.
Pokiaľ ide o hodnotenie činnosti strediska v práve prebiehajúcom roku, nemožno konštatovať oživenie obchodovania na slovenskom kapitálovom trhu. „Nebyť štátnych cenných papierov, ktoré sú najviac obchodované, asi by akciový trh, ktorý oživuje kapitálový trh všade vo svete, značne pokrivkával. Obchodovanie so štátnymi cennými papiermi je vždy intenzívne a absolútnu väčšinu celého kapitálového trhu ako takého robil aj v tomto roku,“ uviedla E. Palková.
Nízka likvidita sa automaticky prejavila aj na nižšom počte poskytovaných služieb strediska. Za tri štvrťroky tohto roka spracovalo takmer 800-tisíc služieb. Znamená to pokles oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 61 %. Evidenčné služby klesli o vyše 90 %. Aj napriek tomu bol však uplynulý rok svojím spôsobom jedinečný, pretože sa vyplácala istina a výnosy z dlhopisov FNM SR. Stredisko súčasne zrušilo viac než 950-tisíc účtov v súlade s § 58 ods. 6 zákona č. 600/1992 Z. z. o cenných papieroch. Pokles služieb sa však neprejavil na hospodárení strediska. V období január až september 2002 vytvorilo zisk vo výške 29,44 mil. Sk. Takže v porovnaní s minulým rokom vzrástol o „neuveriteľné číslo“ takmer 65 mil. Sk. Avšak ako povedala E. Palková, „neuveriteľným je len preto, že v minulom roku prehralo stredisko súdny spor so spoločnosťou Kierra a muselo jej zaplatiť takmer 87 miliónov korún“. Takže s prihliadnutím na túto skutočnosť hospodársky výsledok je podstatne nižší.