ČLÁNOK




Írsky ekonomický boom tesne súvisí so vstupom krajiny do EÚ
29. decembra 2003

Írski ekonomickí experti a analytici predpovedajú nový ekonomický rozmach Írska, ktorý však už nebude mať také rozmery ako počas „zázračných rokov keltského tigra“, uviedla dnes tlačová agentúra AFP.

Írsko prevezme v prvom polroku 2004 rotujúce predsedníctvo Európskej únie a v máji toho istého roku sa EÚ má rozšíriť zo súčasných 15 na 25 členských štátov vrátane Slovenska. Pri tejto príležitosti AFP priniesla správu o írskej ekonomike.

Spomalenie toku zahraničných investícií do Írska, vyplývajúce z ochabnutia kľúčových trhov pre írsky export, zabrzdilo predchádzajúci prudký írsky ekonomický rast. Aj keď írska ekonomika bude naďalej spočívať na príleve zahraničných investícií, Dublin sa obáva, aby sa dopad rozšírenia EÚ na 25 členských štátov neprejavil negatívne. Podľa domácich expertov Írsku hrozí, že nebude schopné konkurovať niektorým novým členským štátom, do ktorých by mohlo prúdiť viac zahraničných investícií, keď sa do nich niektoré kapitálové toky preorientujú. V roku 2003 celková suma zahraničných investícií do Írska dosiahla vyše 100 miliónov eur (4,114 miliardy Sk).

Začiatkom decembra minister financií Charlie McCreeevy oznámil, že v budúcich troch rokoch by ekonomický rast mal ročne predstavovať 4,4 %. Írska centrálna banka vzhľadom na perspektívu medzinárodného oživenia ekonomiky v polovici decembra revidovala smerom hore prognózy o raste írskeho hrubého domáceho produktu (HDP) – v tomto roku by sa mal vyvíjať na úrovni 1,75 % a v roku 2004 by mal dosiahnuť 3,5 %.

V roku 2001 sa vďaka zhode niekoľkých priaznivých okolností prejavil efekt „snehovej gule“, čo umožnilo zrod „keltského tigra“, povedal pre AFP analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie (ESRI) Danny McCoy.

Ekonomický boom, veľmi tesne súvisiaci so vstupom Írska do EÚ v roku 1973, odborníci vysvetľujú výrazným zlepšením produktivity práce, prechodu z poľnohospodárstva na priemysel a na výrazné sústredenie sa na vzdelávanie.

Írsko vo veľkej miere využilo aj silný prílev zahraničných investícií, keď sa v ňom usadilo niekoľko nadnárodných, často amerických spoločností, špecializovaných na priemysel farmaceutický, chemický, alebo na vysoké technológie. AFP ako príklady uviedla Intel, Dell, Microsoft, Hewlett Packard alebo Google.

„Fakt, že sme mali prístup na európske trhy, sa stal hlavnou príčinou vzostupu v Írsku. Ak by sme neboli členmi EÚ, nedosiahli by sme také výsledky,“ povedal McCoya. Tento analytik očakáva, že ekonomika opäť dosiahne rasť približne 5 % v roku 2005.

V budúcnosti chce Írsko investovať priamo do zahraničných ekonomík, predávať na zahraničných trhoch a usilovať sa na nich o akvizície. Vládna Agentúra pre podporu investovania v zahraničí a pomoc podnikom už signalizovala túto politickú zmenu vo svojej koncoročnej správe, informovala AFP.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 12. 2024

USD 1,039 0,000
CZK 25,165 0,044
GBP 0,830 0,000
HUF 414,700 0,520
CAD 1,498 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS