Irak zostane ešte 10 až 15 rokov chudobnou krajinou, aj keď sa mu bude dariť výborne. Uvádza to v správe Ústav medzinárodných financií (IIF), ktorý toto obdobie pokladá za minimálne v prípade, ak v krajine bude pokojná politická atmosféra, ak jej veritelia odpustia celý zahraničný dlh a Irak dostane výdatnú finančnú pomoc zo sveta.
Hrubý domáci produkt na obyvateľa v odhadovanom období neprekročí 3 500 USD. Irak bol pred štvrťstoročím bohatou rozvojovou krajinou, v ktorej pripadalo na obyvateľa ročne 7 000 USD. Avšak v nasledujúcich dvoch desaťročiach zlého riadenia krajiny, rozkrádania jeho bohatstva, troch nákladných vojen a 13 rokov ekonomických sankcií OSN došlo k tomu, že HDP na obyvateľa klesol na 1 000 USD. Je to príjem, ktorý zaraďuje Irak medzi najchudobnejšie štáty sveta.
Podľa IIF zahraničný dlh Iraku dosahuje 134 miliárd USD, čo je ekvivalent 400 % jeho ročného hrubého domáceho produktu.
Ak by cena barelu (159 litrov) kvalitnej irackej ropy dosiahla na budúci rok priemernú hodnotu 25 USD a ak by jej Irak denne vyvážal 2,5 milióna barelov, do štátnej pokladnice by sa dostalo 10 miliárd USD. Napriek tomu by v rozpočte na zabezpečenie nevyhnutných štátnych výdavkov chýbalo najmenej 5 miliárd USD. Skromné výdavky na obnovu krajiny sa odhadujú na 10 miliárd USD. Náklady na obnovu sa však v budúcom roku odhadujú na 35 miliárd USD a z nich 20 miliárd zabezpečia zo svojich zdroj USA. Ostatní darcovia zatiaľ prisľúbili 1 až 2 miliardy USD.
IFF je medzinárodnou organizáciou, v ktorej sa združilo 330 najväčších obchodných bánk na svete.