ČLÁNOK




Irak by mal čeliť vážnym dôsledkom za porušenie rezolúcií, hovoria Američania, kým Európa stále váha
6. februára 2003

Nahrávky odpočúvaných telefonických rozhovorov medzi irackými predstaviteľmi a satelitné snímky zobrazujúce iracké zbrojné sklady prezentoval v stredu na rokovaní Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) americký minister zahraničných vecí Colin Powell. Tieto materiály podľa neho dokazujú, že Irak stále vlastní zbrane hromadného ničenia a podvádza, keď tvrdí, že ich už zničil. Powell tvrdí, že Irak porušuje rezolúcie BR OSN o odzbrojení a hrozí mu, že bude čeliť vážnym dôsledkom, čo v diplomatickom jazyku znamená možnosť vojenského zásahu USA. Prezentácia bola zameraná na presvedčenie členských krajín BR OSN, že zbrojným inšpektorom sa nepodarí odzbrojiť Irak a že jediným riešením sa ukazuje vojenský útok.

„Všetko sme evakuovali. Nič tam nezostalo,“ hovorí jeden z irackých predstaviteľov po tom, čo sa ho jeho nadriadený spýta, či už odišli všetky vojenské vozidlá z miesta, kde mali podľa Powella zavítať zbrojní inšpektori OSN. Podľa nahrávky hovorili irackí predstavitelia o vozidlách firmy al-Kindi. Tá je podľa Powella známa výrobou zbraní hromadného ničenia. „Táto snaha ukryť niečo pred inšpektormi nebola ojedinelá, práve naopak. Ide o súčasť politiky podvádzania, ktorú iracký režim vykonáva už 12 rokov,“ povedal Powell.

Powell BR OSN varoval, že ak nebude konať, stane sa bezvýznamnou inštitúciou. „Tento orgán riskuje stratu významu, ak umožní Iraku pokračovať v pohŕdavom postoji bez toho, aby okamžite a efektívne reagoval,“ zdôraznil šéf diplomacie USA. Podľa Powella Irak vlastní 100 až 500 ton látok na výrobu chemických zbraní a približne 16 tisíc rakiet. Iracký prezident Saddám Husajn podľa dal neho nedávno svojim vojenským veliteľom povolenie na použitie chemických látok v prípade potreby.

Na satelitných záberoch bolo vidieť zastavané plochy, ktoré podľa Powella slúžili ako sklady zbraní hromadného ničenia. Vo viacerých z nich sa podľa Američanov nachádzali zbrane hromadného ničenia, no pri návštevách zbrojných inšpektorov tam už neboli. Powell predpokladá, že Iračania boli z nejakého zdroja vopred informovaní o miestach, ktoré zbrojní inšpektori navštívia. „Naše skúsenosti z posledných rokov sú veľmi stresujúce. (Iracký prezident) Saddám Husajn a jeho režim nevyhovel požiadavkám medzinárodného spoločenstva a nezačal odzbrojovať,“ povedal šéf americkej diplomacie.

Čo sa týka spojitosti medzi Irakom a teroristickou skupinou al-Kájda, Powell uviedol, že posledných osem mesiacov v Bagdade slobodne operovala teroristická skupina vedená Abú Musom Zarkavim, ktorý je spolupracovníkom Usámu bin Ládina. „Irackí predstavitelia odmietajú kontakty s al-Kájdou, no ich tvrdenia nie sú vierohodné,“ konštatoval Powell. Powell svoju prejav ukončil výzvou, aby sa BR OSN nevyhýbala zodpovednosti. „Rezolúciou 1441 sme dali Iraku poslednú šancu. Teraz sa nesmieme vyhýbať tomu, čo je pred nami. Musíme slniť našu povinnosť voči občanom krajín, ktoré sú zastúpené v tomto orgáne,“ povedal.

Dôkazy o prítomnosti zbraní hromadného ničenia v Iraku, ktoré v stredu predložil Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (BR OSN) šéf americkej diplomacie Colin Powell, sú len „obyčajnými výmyslami“, vyhlásil šéf zahraničného výboru irackého parlamentu Salem al-Kubaisi. „Nemá to ničím podložené. Jeho ´dôkazy´ sú vyfabrikované a majú slúžiť len ako zámienka na vojenskú agresiu proti Iraku,“ dodal al-Kubaisi.

O nutnosti útoku na Irak nepresvedčil Francúzsko americký minister zahraničných vecí Colin Powell. Vojenské riešenie je stále až poslednou možnosťou, vyhlásil v stredu na pôde Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) šéf francúzskej diplomacie Dominique de Villepin. V súčasnosti treba podľa neho zintenzívniť zbrojné inšpekcie. „To je to, čo navrhujeme. Prečo nezdvojnásobiť, alebo nestrojnásobiť počet inšpektorov? Mohli by sme napríklad vytvoriť špeciálny tím inšpektorov, ktorý by neplánovane navštevoval tie miesta, kde už inšpekcie prebehli,“ predostrel francúzske návrhy de Villepin.

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) by mala zbrojným inšpektorom umožniť pokračovať vo svojej práci v Iraku. Uviedol v stredu na pôde OSN čínsky minister zahraničia Tang Ťja-suan po tom, čo šéf americkej diplomacie Colin Powell predložil BR OSN údajné dôkazy, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia a ukrýva ich pred zbrojnými inšpektormi. „Mali by sme rešpektovať názor inšpektorov a podporiť pokračovanie ich práce,“ uviedol Ťja-suan. Monitorovacia, verifikačná a inšpekčná komisia OSN a Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu podľa neho odvádzajú dobrú prácu.

Informácie, ktoré v stredu poskytol Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) šéf americkej diplomacie Colin Powell, musia teraz v Iraku overiť zbrojní inšpektori OSN. „Informácie, ktoré sme dnes dostali, musia byť podrobne preštudované,“ povedal na pôde OSN ruský minister zahraničia Igor Ivanov. Údajné dôkazy o tom, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia a ukrýva ich pred zbrojnými inšpektormi, musia byť podľa Ivanova okamžite predložené Monitorovacej, verifikačnej a inšpekčnej komisii OSN a Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu. Ich inšpektori by ich mali overiť priamo v Iraku, a tak odpovedať na otázky nastolené americkým ministrom zahraničia, povedal Ivanov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS