Priame zahraničné investície (PZI) smerujúce do regiónu strednej a východnej Európy (SaVE) vzrástli v minulom roku o 7 % na 27 mld. USD. Uvádza sa to vo výročnej správe o svetových investíciách (World Investment Report), ktorú vypracovala Konferencia o obchode a rozvoji Organizácie spojených národov (UNCTAD).
Podobne ako v predchádzajúcich rokoch prichádzala väčšina investícií do regiónu zo západoeurópskych krajín, predovšetkým z členských štátov Európskej únie. Príliv bol však nerovnomerne rozdelený v rámci regiónu, pretože dve tretiny investícií pohltili Poľsko, Česká republika a Ruská federácia. Poľsko a Maďarsko zaznamenali v minulom roku medziročný rast PZI, kým Ruská federácia a ČR pokles. V ČR celkové PZI poklesli aj napriek pokračujúcemu rastu investícií na zelenej lúke.
Minuloročné PZI na Slovensku vo výške 2,1 mld. USD dosiahli takmer rovnakú úroveň ako za predchádzajúcich deväť rokov spolu. Odráža to viaceré veľké investičné projekty zrealizované v SR v priebehu roku 2000. Juhoslávia bola zahrnutá v správe o PZI po prvý raz, pričom v roku 2000 vykázala PZI vo výške 29 mil. USD. Na celkových PZI mali najväčší podiel privatizačné transakcie. Očakáva sa, že privatizácia bude mať dominantné postavenie v rámci prílevu PZI v regióne aspoň do konca roku 2002. Kúpa majoritného podielu v poľskej telekomunikačnej spoločnosti Telekomunikacja Polska francúzskou firmou France Télécom v hodnote 4 mld. USD, ktorá sa uskutočnila v roku 2000, bola najväčším privatizačným projektom a najväčšou transakciou v oblasti PZI v histórii strednej a východnej Európy.
Po roku 2002 sa očakáva ukončenie privatizácie v niektorých krajinách regiónu, ktoré naďalej pokročili v tejto oblasti, predovšetkým v Poľsku a ČR. V Maďarsku bude pokračovať doterajší trend, pričom v Rusku sa zatiaľ neuskutočnili rozsiahle privatizačné projekty, ktoré by zahŕňali zahraničných investorov. Odlev investícií z regiónu strednej a východnej Európy vzrástol v minulom roku výraznejšie ako prílev a dosiahol úroveň 4 mld. USD.
Popredné nadnárodné korporácie krajín strednej a východnej Európy by sa mali etablovať na svetovej investičnej scéne ako „prominentní hráči“. Väčšina z 25 popredných nefinančných korporácií v regióne zaznamenala rýchlejší rast ich zahraničných aktivít ako rast domácich aktivít. Na čele zoznamu týchto firiem figuruje ruský Lukoil Oil Co so zahraničnými aktívami vo výške 3,2 mld. USD. Vedúce sektory v oblasti investícií boli dopravný, ropný farmaceutický a plynárenský priemysel.