Jednou z bariér pri zvyšovaní prístupu k internetu na Slovensku je vysoká cena telefonického pripojenia. „Na Slovensku chýba konkurencia, ktorá by tlačila na znižovanie cien telefonického pripojenia na internet,“ konštatoval na konferencii e-Ekonomika nového tisícročia poslanec Národnej rady (NR) SR František Šebej. Podľa jeho slov by pri rozvoji internetu v našich podmienkach mala zohrávať významnú úlohu vláda a zabezpečiť možnosť prístupu k internetu pre všetky sociálne skupiny, či zvyšovanie znalostí obyvateľov o tejto celosvetovej sieti.
Dôležitým krokom v rámci zbližovania slovenskej verejnosti s internetom je aj elektronický podpis. Ten by mal zjednodušiť komunikáciu medzi štátnou správou, podnikmi a verejnosťou. Poslanecký návrh zákona o e-podpise je zaradený na rokovanie NR SR v druhom čítaní. Šebej očakáva, že návrh bude prijatý a zákon vstúpi do platnosti 1. januára budúceho roku. V súvislosti so zladením zákona s európskou legislatívou dodal: „Napriek tomu, že v najbližších troch rokoch pravdepodobne do Európskej únie (EÚ) nevstúpime, navrhovaný zákon je plne v kompatibilný so smernicou EÚ z roku 1999, ktorá ukladá povinnosť zosúladenia legislatívy členských krajín.“
Technickej stránke elektronického podpisu sa na konferencii e-Ekonomika nového tisícročia venoval Michal Sasinek z Národného bezpečnostného úradu Ministerstva vnútra SR, ktorý označil e-podpis za bezpečný a v mnohých ohľadoch výhodnejší ako klasický podpis. „Pri správnej implementácii je prakticky nemožné ho sfalšovať,“ dodal. Jednou z najvýznamnejších výhod elektronického podpisu je podľa neho vylúčenie tzv. bianco podpisu.