Intel, najväčší výrobca mikročipov na svete, vo firemnom vyhlásení v priebehu uplynulého týždňa deklaroval extrémne dobré hospodárske výsledky, ktoré dosiahol v posledných troch mesiacoch uplynulého roka.
Zisk sa zdvojnásobil, čo sa v prvom rade pripisuje predvianočnému predaju, ktorý prekonal z pohľadu spoločnosti predchádzajúce očakávania.
Intel však na druhej strane zdôraznil, že vzhľadom na pokračujúce neisté ekonomické podmienky je iba veľmi ťažké stanoviť prognózu jeho celkovej výkonnosti počas I. kvartálu 2003.
Aj z tohto dôvodu sa Intel rozhodol, že zníži svoje kapitálové výdavky počas celého tohto roka o viac ako 1,2 miliardy dolárov, pričom uvedené „škrty“ sú väčšie v porovnaní s doterajšími odhadmi a zároveň naznačujú, že Intel chce dočasne utlmiť agresívny program rozširovania svojich výrobných kapacít.
Celkové kapitálové výdavky dosiahnu počas roka 2003 zhruba 3,5-3,9 miliardy dolárov, pričom tento ukazovateľ bol v predchádzajúcom roku na úrovni 4,7 miliardy USD a v roku 2001 predstavoval dokonca čiastku 7,1 miliardy dolárov.
Rozhodnutie Intelu je veľmi rozumné, pretože má ešte dostatok výrobných kapacít, ktoré nie sú plne využité, konštatuje sa v expertíze RBC Capital Markets.
Analytici však očakávali kapitálové výdavky v roku 2003 v celkovom objeme 4 miliárd USD a zníženie pod túto hranicu naznačuje, že Intel neráta s výraznejším pozitívnym obratom na trhu s osobnými počítačmi, ktorý by počas tohto roka mohol dosiahnuť 6%-ný rast.
V deväťdesiatych rokoch však vykazoval tento parameter až 20%.
Napriek poklesu na trhu s PC čisté príjmy Intelu vykázali v poslednom kvartáli 2002 na medziročnej báze až 108%-né zvýšenie.
Výnosy na jednu akciu dosiahli 17 centov, čo je o 2 centy viac v komparácii s analýzami na Wall Street.
Tento ukazovateľ bol pred rokom na hladine 7 centov/akcia.
Záver minulého roka bol pre nás z ekonomického hľadiska veľmi silný, uviedol výkonný riaditeľ Intelu Craig Barret. Zdá sa, že sa nám podarilo dosiahnuť aj vyšší trhový podiel, dodal Barret.
Spoločnosť Dell, ktorá je najväčším výrobcom osobných počítačov na svete, chce už zakrátko uviesť na trh aj ďalší produkt – tlačiarne.
Túto informáciu potvrdil na výstave spotrebnej elektroniky v Las Vegas zakladateľ firmy a jej výkonný riaditeľ Michael Dell.
Ponuku pre spotrebiteľov mieni oživiť aj novými počítačmi s názvom Axim, ktoré majú „agresívne“ nízke ceny.
Zistili sme, že zákazníci platia za jednotlivé produkty výpočtovej techniky príliš veľa a my chceme svojou maximálnou efektívnosťou pomôcť, aby títo zákazníci ušetrili svoje peniaze, uviedol doslova v Las Vegas Michael Dell.
Súčasťou stratégie Dellu zostane priamy predaj a výroba počítačov podľa špecifického zadania odberateľov.
Mnohí ľudia považujú nákup osobného počítača za nutné zlo. Naším cieľom je, aby v obchode strávili čo najkratší čas a aby bol proces ich výberu čo najefektívnejší, dodal Michael Dell.
Výrazným ekonomickým faktorom je, že Dellu sa počas uplynulého roka podarilo znížiť nákladové položky zhruba o jednu miliardu dolárov.
Tieto úspory sa týkajú dizajnu jednotlivých produktov, procesu výroby, logistiky, prevádzkových nákladov a nákladov spojených s poskytovaním záruk.
Experti poznamenávajú, že Dell dokazuje vysokú mieru adaptability, čo mu umožňuje vstupovať na nové trhy.
Spoločnosť je už dlhodobejšie známa nízkonákladovým modelom výroby počítačov a priamym predajom svojich produktov jednotlivým zákazníkom, čo favorizuje Dell voči hlavným rivalom.
Dell zaznamenal na medziročnej báze zvýšenie odbytu všetkých svojich produktov o 28%, pričom u konkurentov sa tento ukazovateľ pohybuje na úrovni 2%.
Dell zvýšil svoj trhový podiel najmä zásluhou väčšej expanzie na území Spojených štátov, pričom sa výraznejšie presadzuje hlavne v malých a stredných firmách. Tržby v štvrťroku, ktorý sa skončil 1. novembra, dosiahli 9,7 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast 20%.
Víziou Michaela Della je zmeniť celkovú filozofiu osobných počítačov, ktoré by sa v budúcnosti mali vyrábať už so zabudovaným televíznym tunerom a so softvérom, ktorý umožní jeho využitie aj v podobe videorekordéra.
V diametrálne odlišnej pozícii je Sun Microsystems, ktorý zaznamenal v poslednom štvrťroku 2002 rekordnú stratu 2,3 miliardy USD, čo predstavuje 72 centov/akcia. Finančný riaditeľ spoločnosti Steve McGowan nevidí ani počas prvého polroka 2003 reálne šance na výraznejšie zmeny v rámci celého odvetvia informačných technológií.