ČLÁNOK


,

Inšpirácia spoza hraníc
30. mája 2003

Slovensko sa inšpirovalo estónskou daňovou reformou. Estónska ekonomika ešte pred niekoľkými rokmi zaostávala za slovenskou. Po zavedení rovnej dane sa však tento rozdiel začal zmenšovať. Kým v roku 1995 priemerný Estónec vytvoril produkty v hodnote nižšej o 30 percent ako Slovák, v roku 2000 sme už na tom boli rovnako. Ale už o rok neskôr produktivita Estónca v porovnaní so Slovákom stúpla o šesť percent. V tom istom roku už bol estónsky rozpočet prebytkový vo výške 0,2 percenta HDP. „Na druhej strane Estónsko má 26-percentnú rovnú daň a podniky nemajú obmedzenia v daňových odpisoch. Ak teda ministerstvo obhajuje plánovanú výšku rovnej dane na úrovni 20 percent s argumentom, že Estónsko bolo úspešné s ešte vyššou, nie je to úplne systémovo porovnateľné,“ tvrdí Viliam Pätoprstý, analytik UniBanky.

Českých ekonómov inšpiruje zasa slovenský príklad. Vládnuca koalícia u našich západných susedov reagovala na kritiku ekonomických analytikov a podnikateľov. Naznačila budúcu reformu verejných výdavkov, dôchodkov aj daní. Práve v diskusii o daniach sa často spomínala slovenská ambícia zjednotiť daň z príjmov na rovných 20 percent. Niektorí ekonómovia varujú odchodom českých firiem na Slovensko. Ako informujú slovenské médiá napríklad majitelia stavebnej spoločnosti Syner zvažujú možnosť presunúť svoje sídlo na Slovensko. „Prístup slovenskej vlády k podnikateľom sa nám javí ústretovejší než českej. Tá často podnikateľov vôbec nemotivuje, ale naopak, žmýka ich,“ zdôvodňujú majitelia firmy svoj úmysel.

Podľa slovenských analytikov by však nemal nastať až taký výrazný presun českých podnikov. „V súčasnosti českí politici uvažujú o 29-percentnej, dokonca 25-percentnej dani z príjmu právnických osôb. To znamená, že rozdiel v daňovom zaťažení slovenských a českých podnikov bude priamo úmerný tomuto rozdielu. O presune sídla na Slovensko budú uvažovať predovšetkým tie zahraničné podniky, ktoré už majú u nás vybudované pobočky a so zmenou sídla by im nevznikli neprimerane veľké náklady,“ hovorí Róbert Kičina, manažér projektov Podnikateľskej aliancie Slovenska.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS