ČLÁNOK


,

Informatizácia na križovatke
22. novembra 2002

Spoločnosť Softip, a. s., Banská Bystrica usporiadala začiatkom novembra už piaty ročník odbornej konferencie Informačné technológie tretieho tisícročia. Konferencia sa konala vo Vysokých Tatrách, v obci Podbanské.

Uskutočnila sa v čase globálnej hospodárskej krízy, s ktorou súvisí aj svetová kríza informačného priemyslu. Asi najpesimistickejší pohľad prezentoval švajčiarsky konzultant slovenského pôvodu Miro Suvada. Podľa jeho slov je situácia väčšiny informatických firiem katastrofická. Akcie svetoznámych spoločností ako Oracle, Cisco či Hewlett-Packard sú na historickom minime. Relatívne dobre je na tom Microsoft, hoci jeho akcie takisto prudko klesli.

Podľa predsedu Predstavenstva spoločnosti Softip Alexandra Zvrškovca ide o prirodzený vývoj: „V stredoveku najviac vynášalo baníctvo a každý, kto doň investoval, zbohatol. Potom sa toto odvetvie stalo menej lukratívnym, no nezaniklo. Niečo podobné sa stalo s naším odvetvím. Na informačných technológiách sa už nebude dať toľko zarobiť, budú však stále potrebné.“

Všetko v jednom bode

V slovenských podmienkach sa o úpadku informatického priemyslu nedá hovoriť, keďže tu nikdy nedosiahol taký boom ako na Západe. Ani doterajšie vládne garnitúry príliš nepodporovali informatizáciu spoločnosti. Účastníci konferencie preto uvítali, že sa v programovom vyhlásení novej vlády objavil aj tento dôležitý bod. Na druhej strane, niektorí z nich tvrdili, že táto podpora je príliš všeobecná a vláda nenaznačila žiadne konkrétne opatrenia.

Tento názor vyslovil aj generálny riaditeľ spoločnosti Oracle Slovensko, s. r. o., Bratislava Jozef Jurkovič. Tvrdí, že informatizácia slovenskej štátnej správy je nekoncepčná. V informačných systémoch jednotlivých rezortov sa nachádza dostatok informácií, chýba však ich vzájomné prepojenie. Ideálne by bolo, ak by pre občanov existoval jediný prístupový bod, cez ktorý by mohli získať všetky informácie, ktoré potrebujú – jediné centrum, ktoré by bolo napojené na všetky informácie v štátnej správe. Občania by ho mohli oslovovať cez internet, telefonicky, poštou či osobne. Na podobnom princípe fungujú firemné zákaznícke centrá.

Na myšlienke jediného prístupového bodu je založený aj systém spoločnosti Trithem, s. r. o., Bratislava. Za jednotným spôsobom ovládania sa skrývajú tri prepojené systémy: Informačný systém obcí a miest na internete, Informačný systém firiem na internete a Pracovný trh na internete. Vzniká tak kumulatívny efekt, pri ktorom sa napríklad môžete dostať cez webovú stránku mesta k miestnym firmám.

Bratislava na webe

Odborník na počítačovú grafiku a vysokoškolský pedagóg Andrej Ferko prezentoval projekt Virtuálna Bratislava. Ide o trojrozmerný model mesta vytvorený pomocou technológií virtuálnej reality, zverejnený na internete. Podobné modely už existujú pre viaceré hlavné mestá. V súčasnosti sú už zhotovené letecké snímky slovenskej metropoly. Na ich základe a na základe presných meraní v teréne by mal vzniknúť čo najvernejší obraz mesta. Návštevník príslušnej webovej stránky sa tak bude môcť na diaľku prechádzať po Bratislave a prezrieť si jej najznámejšie pamiatky (zvonku i zvnútra). Virtuálne mesto pritom nebude ľudoprázdne. Návštevníka budú po ňom sprevádzať postavy jej skutočných obyvateľov, zrejme známych osobností. Tie mu povedia všetko, čo ho zaujíma. Takýto spôsob získavania informácií je omnoho atraktívnejší, ako preklikávanie na klasickej, prevažne textovej webovej stránke.

Lepšie vidieť ako čítať

Ak sa ľudia môžu vidieť, je to naozaj efektívnejšie, ako keď si len píšu. Na tom je založená technológia videokonferencie, pri ktorej sa cez počítačovú sieť prenáša súčasne obraz, zvuk, texty, grafy a ďalšie podklady. Videokonferencie existujú už niekoľko rokov, na Slovensku sa však využívajú len v skromnej miere.

Využili sa práve v Podbanskom, kde sa do tlačovej besedy so zástupcami niektorých firiem zapojili okrem prítomných novinárov na diaľku aj novinári v Bratislave. Videokonferenčný prenos zabezpečila spoločnosť TTC Telecom, s. r. o., Košice. TTC začala nedávno poskytovať videokonferencie ako verejnú službu. Okrem nej tak urobili aj Slovenské telekomunikácie, a. s., Bratislava.

Obe spoločnosti ponúkajú túto službu za niekoľko tisíc korún na hodinu. Konkrétna cena závisí predovšetkým od rýchlosti pripojenia. Na prvý pohľad sú tieto ceny vysoké. Marketingový riaditeľ TTC Radovan Rogos ich však považuje za primerané: „Povedzme, že má vaša spoločnosť veľa pobočiek po celom Slovensku. Ich riaditelia sa občas potrebujú poradiť s vedením firmy. Ak si zaplatíte videokonferenciu, každý riaditeľ ostane vo svojom meste a nikam necestuje. Ak si zrátate náklady na cestovné, ubytovanie a stravu, vyjde vás videokonferencia omnoho lacnejšie. Pracovníci navyše ušetria čas a môžu sa venovať iným povinnostiam.“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS