ČLÁNOK




Inflácia v ostatných krajinách spomaľuje rýchlejšie ako v SR
27. januára 2009

Napriek tomu, že inflácia na Slovensku spomaľuje, postavenie krajiny v oblasti vývoja cenovej hladiny v medzinárodnom porovnaní sa zhoršuje. Konštatuje to ministerstvo financií vo svojom materiáli o vývoji inflácie, ktorým by sa v stredu mala zaoberať Cenová rada. Podľa rezortu financií totiž ceny v ostatných krajinách klesajú vplyvom finančnej krízy a špecifickým domácim faktorom rýchlejšie, ako na Slovensku. Na druhej strane to však podľa ministerstva ukazuje, že Slovensko čelí dopadom krízy lepšie, ako ostatné krajiny, ktoré pociťujú výrazné protiinflačné tlaky kvôli obmedzeniu domáceho dopytu. „Slovensko bolo zasiahnuté krízou prostredníctvom zahraničného obchodu. Zahraničný obchod predstavuje len časť celkového dopytu, a preto by malo aj v nasledujúcom období lepšie čeliť kríze, čoho sprievodným znakom je aj vyššia miera inflácie v porovnaní s krajinami, ktoré sú krízou postihnuté oveľa vážnejšie,“ konštatuje sa v materiáli.

Na Slovensku boli pritom ceny v decembri minulého roku v medziročnom porovnaní vyššie o 3,5 %, kým v novembri bola inflácia na úrovni 3,9 %. V eurozóne sa medziročná inflácia v decembri opäť výraznejšie znížila na 1,6 % z novembrových 2,1 % a októbrových 3,2 %. Z hľadiska interného prostredia je však podľa rezortu financií potrebné na Slovensku zohľadniť minimálne tri špecifické faktory, ktoré podporujú pomalšie klesanie inflácie na rozdiel od ostatných krajín Európskej únie. Prvým je zvýšenie spotrebnej dane na cigarety, ktoré počas októbra až decembra zdraželi o 16,1 % a prispeli podielom 0,43 percentuálneho bodu k celkovej koncoročnej miere inflácie. Ďalším faktorom sú ceny tepla, ktoré sa v decembri znovu mierne zvýšili o 0,9 % a reakcia na globálny pokles cien energetických komodít sa na Slovensku dostaví s omeškaním až v januári 2009. „Tretím je samotný vplyv zavedenia eura na ceny, ktorý môže zvýšiť cenovú hladinu približne o 0,3 percentuálneho bodu,“ dodáva rezort financií.

Ministerstvo financií však napriek zhoršovaniu pozície Slovenska v oblasti cenovej stability v medzinárodnom porovnaní vzhľadom na uvedené domáce jednorazové vplyvy hodnotí vývoj cien na Slovensku ako relatívne priaznivý. „V mesiaci december neboli identifikované žiadne nové sektory, ktoré si v súčasnosti zasluhujú vyššiu pozornosť z titulu nadmerného zvyšovania cien,“ uvádza sa v materiáli.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS