ČLÁNOK


,

Inflácia neprekvapila skoro nikoho
6. júna 2003

Májový vývoj spotrebiteľských cien bol v súlade s očakávaniami Národnej banky Slovenska (NBS). Ako informoval vedúci tlačového oddelenie centrálnej banky Ivan Paška, v júni by mal cenovú úroveň ovplyvniť rast spotrebiteľských cien cigariet v dôsledku očakávaného zvýšenia spotrebných daní od júla 2003. „Na druhej strane, tlmiacim faktorom môže byť vývoj cien potravín, kde by mohli sezónne klesnúť ceny ovocia a zeleniny. Zároveň by mal pokračovať pokles cien mlieka a mliečnych výrobkov,“ dodáva NBS.

Na medzimesačnej báze vzrástli spotrebiteľské ceny v máji o 0,1 % pri rovnakom zvýšení jadrovej inflácie. V tomto roku sa prvýkrát objavila čistá deflácia vo výške 0,1 %. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zaznamenala celková inflácia hodnotu 7,6 % a jadrová inflácia 1,9 %.

K rastu celkovej ako aj jadrovej inflácie prispeli v máji podľa NBS najväčšou mierou ceny potravín. V rámci obchodovateľných tovarov poklesli ceny pohonných hmôt, ich pokles však vyvážil rast ostatných položiek zahrnutých v tomto subagregáte.

Minimálny medzimesačný nárast spotrebiteľských cien v máji ani ich medziročný nárast analytikov neprekvapil. Májovými číslami sa podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého skončilo obdobie relatívne nižšej medziročnej inflácie, keďže už v júni sa vplyvom administratívnych opatrení vyšplhá nad úroveň 8 %. Miernym prekvapením bol výraznejší nárast cien potravín, ktorý je však sezónneho charakteru. „Podľa očakávania poklesli ceny pohonných hmôt a nezaskočil ani sezónny nárast cien hotelových a reštauračných služieb,“ konštatoval Pätoprstý.

Ako uviedol analytik ČSOB Marek Gábriš, takmer všetky ostatné kategórie vykázali pomalší medzimesačný rast cien ako v máji 2002, alebo výraznejší pokles. „Je však možné, že v máji sme videli najnižšiu infláciu v tomto roku,“ skonštatoval Gábriš. Už v júni budú podľa analytika na cenovú hladinu vplývať reformy v zdravotníctve, ako aj rastúce ceny cigariet. Tieto tlaky by však mali stlmiť sezónne klesajúce ceny potravín. Napriek očakávaniam zahrnutia nárastu cien cigariet už do májových čísel, nevzrástli ceny v kategórii tabak. Ako uviedol analytik Tatrabanky Elizej Macho, zníženie cien zaznamenali odbory doprava, rekreácia a kultúra, a odbory nábytok, bytové bývanie a bežná údržba domu, ako aj poštové a telekomunikačné služby. Ceny v odbore vzdelanie sa za minulý mesiac nezmenili.

Podľa Pätoprstého by vplyvom zvyšovania spotrebných daní mala počas nasledujúcich dvoch mesiacov vzrásť cenová hladina o približne 1,1 %. „Predpokladám zvýšenie cenovej hladiny počas júna o 0,6 % medzimesačne a 8,6 % medziročne,“ uviedol Pätoprstý. V júli by podľa neho mala cenová hladina vzrásť medzimesačne o 0,5 % a medziročne o 9,4 %. Podľa Gábriša inflácia v júli pod vplyvom nárastu nepriamych daní vyskočí nad 9 %. Očakávania priemernej ročnej inflácie tak kvôli administratívnym opatreniam Pätoprstý zvýšil z pôvodných 8 % na 8,5 %. Gábriš predpokladá, že do konca roku by mohla inflácia skončiť v dolnej polovici aktualizovaného odhadu Národnej banky Slovenska, ktorý sa pohybuje medzi 8,4 % až 9,7 %. Podľa Macha by koncoročná inflácia vzhľadom na ostatné tlaky v ekonomike nemala prekročiť 9 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS