Inflácia v Nemecku, ktorá je najväčšou ekonomikou zóny euro sa postupe zvyšuje. Podľa názoru analytikov to môže poslúžiť ako dôvod pre Európsku centrálnu banku pre to, aby skoro znížila úrokové miery.
Podľa prognóz Federálneho štatistického úradu, index spotrebiteľských cien bude v júni v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku 3,1 %. V máji dosiahla inflácia v Nemecku najvyššiu hodnotu za posledných osem rokov – 3,6%. Okrem toho sa znižuje index cien priemyselných výrobcov. V máji bol 4,6 % čo je podstatne menej ako očakávali analytici, pretože v apríli dosiahol 5%. Základnou príčinou spomalenia inflácie bol pád cien potravín a energetických surovín. Ceny potravín dosiahli v máji tohto roku vrchol kvôli obavám z chorôb dobytka.
V ekonomike Nemecka zatiaľ nevidieť signály oživenia. Údaje za druhý štvrťrok tohto roku sú dôkazom spomalenia ekonomického rastu. Nemeckí ekonómovia sa oficiálne vyzvali Európsku centrálnu banku, aby znížila základné úrokové miery. Veľmi vysoká miera inflácie v zóne euro dosiahla úroveň 3,4% bola pre banku prekážkou, aby urobila tento krok. Nové údaje z Nemecka a spolu so spomalením cien v Taliansku umožňujú predpokladať, že inflácia sa môže znížiť z 3,4% v máji na 3% v júni. To umožňuje Európskej centrálnej banke znížiť základné úrokové miery. Predseda Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg vyhlásil, že za rok sa Európskej centrálnej banke podarí znížiť na cieľovú úroveň banky, ktorou sú 2%.
Európska centrálna banka nie je spokojná so doterajším vývojom kurzu euro. Keď nespokojnosť po prvý raz oficiálne vyjadril prezident Bundesbanky Ernst Weltke, vyvolalo to špekulácie o možnej intervencii Európskej centrálnej banky, ktorá by podporila kurz euro. Podľa názoru Weltke, ktorý je členom Európskej centrálnej banky, pád kurzu euro je jedným z faktorov, ktorý podporoval rast inflácie v zjednotenej Európe. Podľa Weltkeho nízky kurz zvyšuje inflačné očakávania a riziká. Vyjadrenie Weltkeho bolo reakciou na to, že kurz euro bol blízko tej úrovne, ktorý malo euro po intervencii Európskej centrálnej banky v septembri minulého roku. Pády kurz euro znepokojujú nielen centrálnu banky Európy, ale aj vedenie Japonska. Kvôli rastu kurz japonského jenu sa znižuje export Japonska a negatívne sa prejavuje na raste japonskej ekonomiky.
Po zvedení spoločnej meny euro sa predpokladalo, že Nemecko a Francúzsko, na ktoré pripadá viac ako polovica hrubého domáceho produktu Európskej únie, sa budú vyvíjať paralelne a budú motorom rozvoja celého regiónu.
Avšak dva a pol roka po zavedení spoločnej meny, ekonomiky týchto krajín sa vyvíjajú rôznym a protichodným smerom. Podľa predpovedí, rast hrubého domáceho produktu v Nemecku môže dosiahnuť 1,5 % a vo Francúzsku môže byť 3%.
Ak budú podobné rozdiely aj v budúcnosti, Európska centrálna banky môže mať vážne problémy pri vypracovaní a realizácii menovej politiky, ktorú môžu akceptovať všetky krajiny európskej únie dvanástky. Niektorí ekonómovia tvrdia, že je viac ako očividné, že spoločná menová politika nie je vhodná pre všetky krajiny.
Ak sa bude situácia v nemeckej ekonomike zhoršovať, a v iných krajinách sa bude ekonomika vyvíjať dosť stabilne, môže sa ukázať že úrokové miery, platné pre všetky krajiny sú príliš vysoké pre nemeckú ekonomiku, ktorá má momentálne určité problémy. Podľa výskumu, ktorý nedávno robila holandská banka ABN Amro, pre nemeckú ekonomiku je najvhodnejšia úroková miera 3% a nie 4,5%, ktoré sú základnou úrokovou mierou európskej centrálnej banky. Oproti iným krajinám európskej dvanástky v Nemecku podstatne rýchlejšie stúpli aj úrokové miery. Pre Európsku centrálnu banku a 12 štátov zóny euro však aj naďalej zostáva nevyriešený základný problém: ekonomiky štátov a najmä Nemecka a Francúzska sa vyvíjajú rôzne. Spomalenie rastu Nemecka sa zvykne vysvetľovať aj tým, že jeho zahraničný obchod je závislý od neeurópskych krajín. Preto je Nemecko oveľa závislejšie od vývoja ekonomiky v USA.