ČLÁNOK




Inflácia by mala v tomto roku postupne klesať
12. januára 2001

Rast cenovej hladiny v roku 2000 bol v súlade s očakávaniami centrálnej banky, povedal pre agentúru SITA vrchný riaditeľ menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Ševčovic. V roku 2001 bude mať na vývoj cien výrazný vplyv zvýšenie regulovaných cien, ktorý by sa mal prejaviť na rozdiel od minulého roka najmä v podnikovom sektore. V tomto roku možno podľa Ševčovica očakávať ďalší pokles miery inflácie, avšak tempo poklesu bude pomalšie, ako bolo tempo rastu vlani pri zvyšovaní cien ropy a kurzu dolára.

Prvé príznaky poklesu miery inflácie vplyvom externých faktorov možno očakávať podľa P. Ševčovica v priebehu 3 – 6 mesiacov. Ako povedal pre agentúru Reuters, centrálna banka bude udržiavať v krátkodobom horizonte úrokové sadzby stabilné a bude sledovať dopady cenovej deregulácie. „Optimálny čas na zhodnotenie možných dopadov sú dva mesiace,“ konkretizoval Ševčovic. Vláda rozhodla o zvýšení väčšiny regulovaných cien od 1. februára. NBS odhaduje výšku koncoročnej inflácie v intervale 6,7 – 8,2 %, a jadrovej inflácie 3,6 – 5,3 %.

„Ako sme predpokladali, decembrový vývoj spotrebiteľských cien ovplyvnil najmä potraviny a pohonné hmoty,“ povedal pre agentúru SITA analytik ČSOB Ľudovít Ódor. Ceny potravín sa medziročne zvýšili v decembri o 0,8 %. Ich rast bol spôsobený sezónnym rastom cien ovocia a zeleniny. Pohonné hmoty naopak zlacneli o 1,9 %. Inflačný vývoj podľa Ľ. Ódora v roku 2000 korešpondoval s najoptimistickejšími očakávaniami a umožňoval rozsiahle zníženie sadzieb. Prvé mesiace roku 2001 prinesú síce rozsiahle deregulácie, avšak jadrová inflácia by sa v roku 2001 mala naďalej pohybovať pod 5 %. „V prvom polroku možno očakávať ďalšie mierne zníženie sadzieb, maximálne však o pol percenta,“ tvrdí Ľ. Ódor. Na konci tohto roka by mal rast indexu spotrebiteľských cien dosiahnuť podľa neho 6,0 až 7,1 %. Jadrovú infláciu prognózuje v intervale 3,8 až 4,8 %.

Miera inflácie, meraná indexom spotrebiteľských cien, skončila v roku 2000 na dolnej hranici intervalu stanoveného konkretizovaným menovým programom. Národná banka Slovenska sa tak tesne vyhla „podstreleniu“ svojho inflačného cieľa, povedal pre agentúru SITA analytik spoločnosti Slávia Capital Pavol Ondriska. V roku 2001 budú podľa neho mierne proinflačne pôsobiť dopytové tlaky v podobe rastúceho spotrebiteľského dopytu, avšak čiastočne ich bude kompenzovať silnejúci vplyv hypermarketov. Koncoročná úroveň indexu spotrebiteľských cien by tak mala byť podľa P. Ondrisku v intervale 6,8 až 7,3 %, priemernú mieru inflácie očakáva na úrovni 6,8 až 7,1 %.

Výrazný pokles cien ropy a posilnenie kurzu koruny voči v doláru v druhej polovici decembra sa v rozhodujúcej miere podpísali pod vývoj cien v doprave, ktoré sa znížili o 0,6 %, povedal pre agentúru SITA analytik Tatra banky Róbert Prega. „Aj keď z hľadiska domácich cien pohonných hmôt sa priestor na pokles cien už vyčerpal, vzhľadom na predpokladané posilnenie kurzu koruny voči doláru v tomto roku a priaznivý vývoj cien ropy sa tu ešte vytvorí určitý priestor,“ tvrdí analytik. V tomto roku možno podľa neho očakávať, že spotrebiteľská inflácia v decembri dosiahne úroveň okolo 6,5 % a jadrová inflácia 4,0%. Pri naplnení našich očakávaní by vývoj inflácie mal aj v tomto roku hovoriť v prospech ďalšieho zníženia sadzieb, uzavrel R. Prega.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS