Indikátor ekonomického sentimentu (IES) dosiahol v septembri 97,1 bodov, čo predstavuje rovnakú úroveň ako v predchádzajúcom mesiaci. Oproti septembru minulého roka vzrástol o 2,6 percentuálneho bodu. Na vývoj indikátora ekonomického sentimentu pôsobili v septembri dve protichodné tendencie. Prvá predstavuje rast indikátora dôvery v priemysle o 4 body. Priaznivý vývoj v priemysle podporili hlavne pozitívne hodnotenia úrovne dopytu, očakávaného objemu produkcie a klesajúci stav zásob hotových výrobkov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Rastovú tendenciu podporil aj indikátor spotrebiteľskej dôvery, ktorý sa po dočasnom júnovom zhoršení naďalej zlepšuje. V septembri sa ocitol na novom kulminačnom bode -23,9, ktorý je doteraz najpriaznivejším zistením. Pozitívny smer vývoja oproti minulému mesiacu pri raste o 4,5 bodu podporili tri zložky indikátora. Spotrebitelia sú väčší optimisti v názoroch na ekonomickú situáciu, nezamestnanosť a finančnú situáciu domácností. Opačne pôsobilo zvýšenie pesimizmu pri očakávaných úsporách. Oproti minulému roku je aktuálny údaj o 4,7 bodu priaznivejší, pričom na medziročnom zlepšení sa podieľajú všetky štyri jeho zložky.
Priaznivý vývoj nálad medzi manažérmi v priemysle a spotrebiteľmi potláčajú negatívne hodnotenia maloobchodných subjektov. S výnimkou júla sú názory na ich ekonomickú situáciu, vrátane očakávaní na tri mesiace dopredu, od začiatku roka stále pesimistickejšie, v dôsledku čoho indikátor dôvery v maloobchode neustále klesá. Nepriaznivý trend podporujú rastúce zásoby tovarov. Najhoršie pociťujú svoju situáciu v maloobchode s motorovými vozidlami a v predaji elektrospotrebičov pre domácnosť.
Indikátor dôvery v stavebníctve sa vzhľadom na nemeniace sa hodnotenia obidvoch jeho zložiek, ktorými sú súčasný dopyt po stavebných prácach a zamestnanosť v stavebníctve, udržal na približne rovnakej úrovni ako v auguste a vývoj indikátora ekonomického sentimentu výraznejšie neovplyvnil.