Index ekonomickej sily obcana ESO pokracoval aj vo februári v miernom poklese o jednu desatinu bodu a dosiahol 102,4 bodu. Medzirocná dynamika rastu indexu sa znížila na dve percentá. Informovala o tom analyticka Slovenskej ratingovej agentúry (SRA) Katarína Kohútiková.
V štruktúre indexu pokracoval trend, ktorý zacal v januári. Ciastkový index príjmov, ktorý bol jedným z tahúnov rastu indexu v minulom roku, opätovne mierne klesol. Dôvodom bola najmä vyššia miera inflácie z dôvodu uskutocnených úprav regulovaných cien a nepriamych daní zaciatkom tohto roka. Nadalej klesá aj index výdavkov, co spôsobil opätovný výrazný pokles maloobchodných tržieb vo februári. Znížil sa aj index reálnych vkladov a tento trend bude podla Kohútikovej z dôvodu vyššej inflácie v tomto roku pravdepodobne pokracovat aj v nasledujúcich mesiacoch.
Na druhej strane sa podla analyticky výborne darí indexu nezamestnanosti vdaka poklesu poctu disponibilných nezamestnaných vo februári. Index sa tak drží na najlepšej hodnote od konca roku 1999. V tomto roku ocakáva Kohútiková pokracovanie tohto pozitívneho trendu. Index zamestnanosti však opät klesol z dôvodu poklesu priemerného poctu zamestnancov vo viacerých odvetviach hospodárstva v druhom mesiaci tohto roku.
Index kúpnej sily v cudzine nadalej pokracuje vo výraznom raste a medzirocne vzrástol najvyššou dynamikou za posledné dva roky o 2,2 %. Dôvodom boli nadalej silné úrovne slovenskej koruny voci euru a najmä doláru. „Tradicné tahúne indexu v minulom roku – ciastkové indexy výdavkov a príjmov, budú pravdepodobne aj v nasledujúcich mesiacoch zaostávat v raste, na druhej strane, lepšie výsledky dosahujú indexy nezamestnanosti a kúpnej sily v cudzine,“ zhodnotila.
SRA predstavila indikátor ESO prvýkrát v júni 2001. Indikátor ESO vyjadruje ekonomickú silu obcana, pricom nehovorí len o kúpnej sile, ale do istej miery hodnotí aj jeho pocity a vôlu nakupovat. Okrajovo hodnotí aj ocakávania do budúcnosti. Východisková hodnota indikátoru ESO k 1. januáru 1999 predstavuje 100 bodov.