Medzinárodná agentúra pre energiu International Energy Agency (IEA) oznámila, že súčasné vysoké ceny ropy sú čiastočnou príčinou slabosti rastu svetovej ekonomiky. Riaditeľ IEA Claude Mandil povedal, že vysoké ceny paradoxne ohrozujú aj dlhodobé záujmy krajín exportujúcich ropu, ktoré sú členmi organizácie OPEC, pretože kvôli vysokým cenám môžu prísť o trhové podiely v prospech konkurenčných exportérov ropy.
„Ceny ropy sú príliš vysoké pre všetkých, príliš vysoké pre svetovú ekonomiku, a to je jedným z dôvodov, prečo ekonomika stagnuje a nezotavuje sa. Vysoké ceny nie sú dobré ani pre krajiny, ktoré spotrebujú ropu, a z dlhodobého hľadiska ani pre členské krajiny OPEC, pretože kvôli takýmto cenám strácajú trhové podiely,“ povedal Mandil. Dodal, že oživovanie irackého ropného priemyslu po invázii USA bolo oveľa pomalšie ako sa očakávalo, pričom Irak stále dosahuje iba tretinu predvojnovej ťažby. Cena ropy Brent dosiahla od začiatku roku 2000 priemernú úroveň 26,45 USD za barel, čo je takmer 44-percentný rast oproti predchádzajúcej dekáde, kedy cena ropy Brent dosahovala priemernú úroveň 18,37 USD/barel. Západní ekonómovia odhadujú, že marginálne náklady na svetovú produkciu ropy predstavujú približne 15 USD za barel, čo je približne polovica súčasnej trhovej ceny.
IEA, ktoré je divíziou Organizácie pre hospodársku spolupráci a rozvoj (OECD), bola založená v 70. rokoch so zámerom brániť záujmy západných krajín, ktoré sú importérmi ropy, voči vplyvu kartelu OPEC, v ktorom dominujú krajiny Blízkeho východu.