Najväčší výrobca počítačov na svete, spoločnosť IBM, vykázala za I. štvrťrok 2001 zvýšenie zisku o 15%. V oficiálnom vyhlásení tohto technologického gigantu sa zdôrazňuje, že ani IBM nie je imúnny voči zníženiu objednávok a spotrebiteľských výdavkov, očakáva však, že aj naďalej bude podávať „lepšie výkony v porovnaní so svojimi rivalmi“.
Priaznivé výsledky IBM nasledujú iba niekoľko dní po oznámení hospodárskych problémov rovnako gigantických firiem, akými sú Cisco, Intel, Texas Instruments a Philips Electronics, ktoré deklarovali značne ponuré perspektívy ich ďalšieho vývoja.
S tým ostro kontrastujú čisté výnosy IBM, ktoré za prvé tri mesiace roku 2001 predstavovali 1,75 miliardy USD, čo predstavuje zhodnotenie jednej akcie o 98 centov. IBM sa dokonca zlepšil aj na medziročnej báze, pretože v rovnakom období uplynulého roka sa kapitalizovala jedna akcia o 83 centov. Dodajme, že predaj IBM vzrástol za I. kvartál o 9% a dosiahol rekordnú hladinu 21 miliárd dolárov.
V dobrej kondícii sa zdá byť aj Apple, ktorý do značne miery prekonal očakávania analytikov na Wall Street a vykázal zisk za prvý štvrťrok v objeme 43 miliónov dolárov. Apple takisto uznáva nesmiernu náročnosť terajšieho ekonomického prostredia, no chce pokračovať v kurze sústavnej firemnej profitability. Predaj nových laptopov typu PowerBook v celkovom počte 115 000 kusov výrazne prispel k zvýšeniu kvartálneho výnosu. To isté sa očakáva aj od nového operačného systému Mac OS X, ktorý sa dostane na trh v júli 2001.
Akcie Apple posilnili pri ostatnom obchodovaní o 12% a ich hodnota sa vyšplhala na 25,55 USD/akcia.
Vráťme sa však ešte k IBM – jeho výsledky totiž majú značný vplyv na celkové nálady na finančných trhoch. Výkonnosť tejto spoločnosti je indikátorom očakávaní, respektíve perspektívnych pohybov, ktoré sa udejú (môžu udiať) v technologickom sektore do konca roka 2001, čo sa priamo premietne aj do parametrov na trhu s cennými papiermi. IBM sa skrátka stal, a aj zostáva, „bezpečným prístavom“ pre investorov. Jeho produktová základňa je širokospektrálna a pohybuje sa od výroby mikročipov až po superpočítače a servery. Aj z tohto dôvodu sa IBM vyhol náporu, ktorý je momentálne poplatný technologickému sektoru, pričom v ďalšom období ráta s expanziou. Firma nezaznamenala pokles predaja ani v Európe, kde je v tomto smere výnimkou iba nemecký trh. Výkonný riaditeľ IBM Louis Gerstner netají ambície, no v predpovediach je opatrný.
Ak sa pozeráme do budúcnosti, sotva môžeme jednoznačne definovať, ako sa ďalej vyvinie terajšia, neurčitosťou poznačená, ekonomická situácia, povedal doslova Gerstner.
Po oznámení hospodárskych výsledkov IBM za I. kvartál sa však akcie tohto technologického kolosu obchodovali na Newyorskej burze cenných papierov za 106,50 USD/akcia, čo predstavuje zvýšenie jej hodnoty o 6,80 USD, respektíve nárast o takmer 7%.