ČLÁNOK




IBM ThinkPad má 10 rokov
8. októbra 2002

Prenosné počítače ThinkPad boli novinkou, ktorá spojila vyspelé funkcie s elegantným, ergonomickým dizajnom. Po desiatich rokoch, 14 miliónoch predaných kusov a 950 odborných oceneniach je ThinkPad jednoznačnou špičkou nielen vďaka použitým technológiám a vysokej úžitkovej hodnote, ale aj kvalite dizajnu a dielenského spracovania.

Na začiatku však nebolo celkom zrejmé, že sa IBM stane v oblasti prenosných počítačov jednotkou s takým náskokom. Koncom osemdesiatych rokov predpovedali analytici prenosným počítačom svetlú budúcnosť a veštili skorý koniec spoločnosti IBM, orientovanej prevažne na centrálne servery a podnikovú sféru. Nepredpokladali, že IBM na trhu prenosných produktov zaujme poprednú pozíciu vďaka technickému pokroku a stane sa spoločnosťou, ktorá prekoná svojich konkurentov v zavádzaní nových technológií do sveta mobilných počítačov.

V roku 1984 IBM urobila prvý krôčik do mobilného sveta svojím „prenosným“ PC, ktoré vážilo nie celkom zanedbateľných 15 kg. O osem rokov neskôr IBM uviedla prvý model radu ThinkPad – ThinkPad 700C. Spoločnosť vstúpila do arény nasadením latky. Model 700C bol prvým notebookom s farebnou aktívnou obrazovkou TFT a uhlopriečkou 10,4″. Na ovládanie kurzora bol použitý nový TrackPoint. Hmotnosťou 2,6 kg a pamäťou 120 MB vyvolával notebook vo svojom čase rešpekt.

Podľa legendy kolujúcej v IBM vznikol názov ThinkPad počas prestávky pri káve. Povráva sa, že jeden z konštruktérov IBM vytiahol z vrecka zápisník, ktorý mal na prvej stránke slovo THINK (Mysli). K názvu ThinkPad (Mysliaci zápisník) už nebolo ďaleko – stačilo spojiť myšlienku malej, prenosnej pomôcky, ktorá sa dá použiť na písanie, čítanie, prácu aj premýšľanie.

Člen pôvodného tímu návrhárov Richard Sapper, ktorý aj dnes navrhuje nové modely ThinkPad, poznamenáva „dizajnom sa môže produkt výrazne odlíšiť a dizajnér nielen dáva technológiám výnimočnú podobu, ale zároveň vytvára nové funkcie a ergonomickejšie riešenia.“

Značke pomohlo pri udržiavaní vedúcej pozície aj uvedenie prvého notebooku so zabudovanou jednotkou CD-ROM v roku 1994. Išlo o model ThinkPad 755 CD a o rok po ňom spoločnosť IBM predstavila jedinečný prenosný počítač s dvojdielnou klávesnicou. Keď raz jeden z návrhárov pomáhal svojej dcére triediť kúsky obrázkovej skladačky, dostal mimoriadny nápad – rozdeliť klávesnicu na dve časti, ktoré sa pri zatváraní a otváraní displeja zasúvajú do seba – ako skladačka. Išlo o výnimočné technické riešenie a polovice klávesnice modelu ThinkPad 701 sa podobali na motýlie krídla. Keď sa „rozložili“, dali aj malému prenosnému počítaču plnohodnotnú klávesnicu.

Každý rok IBM upravovala počítače ThinkPad v závislosti od požiadaviek čoraz mobilnejších pracovníkov, ktorí potrebovali plniť svoje povinnosti aj na cestách. Notebooky ThinkPad zvyšovali svoju prenosnosť, mnohostrannosť a výkon. Objavovali sa multimediálne zariadenia a naklápateľné klávesnice, zatiaľ čo hmotnosť klesala, displeje boli čoraz väčšie a disková kapacita narastala.

Model ThinkPad 755 CD mal ako prvý zabudovaný projekčný panel LCD a v roku 1997 bol ThinkPad 770 prvým notebookom so zabudovanou mechanikou DVD-ROM.

Spoločnosť IBM s príchodom roku 1998 a zároveň modelu ThinkPad 600 definovala úplne novú kategóriu tenkých a ľahkých notebookov. Rad ThinkPad 600 sa stal najlepšie predávaným notebookom IBM všetkých čias a dodnes si tento primát udržal. Reagoval na dopyt zákazníkov po tenkom, ľahkom a výkonnom notebooku za konkurenčnú cenu, a dosiahol na svoju dobu výnimočnú rovnováhu medzi výkonom a prenosnosťou.

V roku 1999 IBM vyvinula dva nové mobilné produkty – rad ThinkPad i-Series a ThinkPad 570. Rad i-Series vynikal progresívnym svetielkom nad klávesnicou, ThinkLight, ktorého výhodu používateľ pocíti v prostrediach so slabším osvetlením, napríklad v lietadlách. Prvá základňa Ultrabase sa zase dodávala ako príslušenstvo k notebooku ThinkPad 570.

Na prelome tisícročí IBM oznámila dosiahnutie hranice 10 miliónov predaných ThinkPad-ov, ale namiesto toho, aby spočinula na vavrínoch, vyšvihla sa znova nad svojich konkurentov, keď uviedla integrované bezdrôtové rozhranie pre siete LAN podľa normy Wi-Fi.

Z dôvodu stúpajúceho významu zabezpečenia v roku 2001 firma IBM uviedla vo svetovej premiére bezpečnostný čip podľa špecifikácie TCPA (Trusted Computing Platform Alliance). Systém IBM pomáha používateľom zabezpečiť dáta a systémy pred hrozbou napadnutia v rozličných sieťach a prostrediach, do ktorých sa so svojimi notebookmi pripájajú.

V tom istom roku došlo aj k uvedeniu radu ThinkPad T Series, pozostávajúceho zo strojov, ktoré poskytujú vyvážený mix výkonu a malej hmotnosti. Plášť z titánovej zliatiny pomáha znižovať hmotnosť až na 2,1 kg aj pri displeji s uhlopriečkou 14,1″. Takýto displej sa už svojou plochou približuje niektorým stolným systémom. Na zvýšenie mobilnosti je možné vymieňať navzájom rôzne komponenty, napríklad DVD prehrávač, jednotku CD alebo numerickú klávesnicu.

V roku 2002 IBM predstavila prvú mobilnú pracovnú stanicu s názvom ThinkPad A31p. Model A31p je prvým mobilným počítačom od IBM, ktorý bol konštruovaný tak, aby spĺňal špecifické výkonnostné požiadavky používateľov pracovných staníc. V novom notebooku sa spája mobilita ThinkPadu s výkonom stolného stroja, ktorý dáva používateľom k dispozícii rýchle grafické rozhranie, bezdrôtové technológie, vysokú úroveň zabezpečenia a funkcie na správu systému.

Dňa 29. augusta IBM predstavila nový model ThinkPad X30. Notebook predstavuje hodnotný systém s mimoriadnou schopnosťou rozširovania o nové prvky a celodenným chodom na batériu. Pri hmotnosti 1,6 kg ho možno navyše oprávnene nazvať ultraprenosným. Na jedno nabitie vydrží v konfigurácii s druhou voliteľnou batériou pracovať až osem hodín, takže je dokonalou kombináciou funkčnosti a nízkej hmotnosti, a tým aj optimálnym riešením pre neustále cestujúcich používateľov.

Konštruovanie špičkových notebookov je v súčasnosti záležitosťou kvalitného softvéru a nástrojov na správu práve tak, ako hardvérových funkcií a doplnkov. Produktové rady ThinkPad dnes obsahujú integrované rozhrania na bezdrôtový prístup do siete, rozhranie Bluetooth a jedinečný subsystém využívajúci služby bezpečnostného čipu. Vďaka konštruktérskemu centru v škótskom Greenocku môžu zákazníci znížiť náklady na inštaláciu pomocou technológie ImageUltra, ktorá umožňuje systémovým správcom jednoduché vloženie štandardných podnikových parametrov do viacerých počítačov. V prípade zrútenia alebo poškodenia systému chráni dáta na počítači technológia Rapid Restore PC. Jediným stlačením klávesu F11 sa systém nanovo vybuduje a obnoví dôležité dokumenty bez potreby zásahu odborníka, ktorý zvyčajne nie je v každej situácii nablízku.

Na našu mobilnú cestu sme sa vydali napodobňovaním stolných strojov. Dnes vďaka funkciám bezdrôtového pripojenia k sieti, vysokej bezpečnosti a správcovským nástrojom vývoj notebookov prekonal hranicu, keď sa na čo najmenšom priestore snažíme dosiahnuť maximálny výkon.

Na prácu mimo kancelárie už nestačí stroj so základnými parametrami. Technologický pokrok umožňuje používateľom očakávať to, čo pred desiatimi rokmi nikto nepredpokladal. Mediálne bohaté aplikácie a operačné systémy nútia zvyšovať výkon a práca mimo kancelárie zase vyžaduje vysokú bezpečnosť a možnosť pripájania do mnohých systémov. Ak vaša spoločnosť potrebuje najnovšie mobilné technológie na znižovanie nákladov alebo zvyšovanie produktivity, pravdepodobne vám teda kúpi ThinkPad.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS