Akcie IBM sú medzi technológiami najmodrejšími z modrých. Akcie IBM sú blue chips nie len medzi technológiami ale i medzi dinosaurami typu Mc Donald či AT&T. IBM nie sú žiadna garážová firma. Teda IBM síce vzniklo, tak ako sa na správne technológie sluší a patrí, ako garážová firma, bolo to však tak dávno, že je to z dnešného rýchlo kvasného pohľadu starovek. Každopádne IBM je firmou ukazujúcou, ako môžu dnešné garážové firmy vyzerať, a čím môžu byť, za päťdesiat rokov.
Uplynulý týždeň priniesol okrem vskutku-nikým-nečakaného zníženia sadzieb FED i viacero relatívne dobrých správ z oblasti výsledkov spoločností. Jednou z firiem ktoré prispeli k pozitívnemu tónu na trhu bolo i IBM, keď ohlásilo za prvý kvartál zisk na úrovni očakávaní trhu, hovoriacich o zisku 98 centov na akciu. Akcie IBM, ktoré počas už tak skvelého dňa posilnili vďaka všeobecnej eufórii odštartovanej znížením sadzieb FED o 6,8 na 106,5 USD posilnili po oznámení kvartálnych výsledkov ako i výhľadu na tento rok na skvelých 113,75 USD. 14% nárast v priebehu dňa, na blue chip veru dobrý výkon.
IBM, u nás známe hlavne vďaka cenám o hlavu prevyšujúcim zvyšok sveta, je najväčší svetový producent hardware. Spoločnosť produkuje širokú paletu počítačov, od PC cez servre po notebooky. V software je IBM svetové číslo dva (Lotus) a obrovských 35% tržieb získava vďaka poskytovaniu služieb. V Spojených štátoch získava iba 40% svojich tržieb. Ročný objem tržieb IBM presahuje 90 mld USD.
Akcie IBM utrpeli pádom technológií, ku ktorému došlo v poslednom roku, výrazne menej ako mnohé iné tituly. Pred rokom sa ich cena pohybovala na úrovni 105 až 110 USD, kulminovala nad 130 USD v septembri minulého roku a minimum zaznamenala v decembri na 85 USD. IBM vypláca kvartálne dividendu, v poslednom roku to bolo po 13 centov na akciu. Aktuálne PE ratio presahuje 23, dlhodobý rast zisku by mal dosiahnuť 13,8%.