Podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš je naklonený podporiť štátnu prémiu v stavebnom sporení pre rok 2004 vo výške 2 500 Sk a minister výstavby a regionálneho rozvoja SR László Gyurovszky iba o 100 Sk nižšiu, 2 400 Sk.
Návrh štátneho rozpočtu na rok 2004 stanovuje štátnu prémiu na úrovni 1 500 Sk, čo je oproti tohtoročnej, 3 000 Sk, pre PSS, VÚB Wüstenrot a ČSOB Stavebnú sporiteľňu, úroveň „neprijateľná.“ Povedal to TASR v centrále Raiffeisen Bausparkasse vo Viedni člen predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Herbert Pfeiffer. Podľa názoru Pfeiffera stavebné sporiteľne zhodne prepočítali, že rozpočtovaná suma na štátnu prémiu pre nasledujúci rok v objeme 2,65 miliardy Sk pokryje klientom štátnu prémiu aj pre rok 2004 vo výške 3 000 Sk. Zrejme sa rezort financií vo výpočtoch prepočítal, povedal Pfeiffer.
Táto podľa jeho slov „trochu optimistická správa pre stavebných sporiteľov od ministrov,“ vzišla z pracovného rokovania Mikloša so zástupcami stavebných sporiteľní. To sa konalo v závere minulého týždňa z iniciatívy vicepremiéra na pôde rezortu financií. Napriek džentlmenskej dohode ministrov, podčiarkol Pfeiffer, sa budú stavebné sporiteľne správať ďalej v zmysle porekadla „nechváľ večer pred ránom“ a budú lobovať u poslancov. Pripomenul, že stavebné sporiteľne v snahe odstrániť každoročný boj s vládou a parlamentom o výšku štátnej prémie, vypracovali vzorec na jej výpočet, ktorý by zohľadňoval aktuálne úrokové sadzby na trhu. Od roku 1996 rovnomenný vzorec uplatňujú totiž stavebné sporiteľne a úspešne v Rakúsku a odtiaľ vzali stavebné sporiteľne na Slovensku motiváciu. Tam v súčasnosti podľa vzorca minimálna štátna prémia predstavuje 3 % a maximálna 8 %. Podotkol, že v poslednej diskusii o výške štátnej prémie zostal vzorec „v tieni“ štátneho rozpočtu, potichu kdesi uviazol. Ako naznačil smerovanie úsilia troch stavebných sporiteľní, „inovácia sa síce teraz nekoná, ale v roku 2005 by stavebné sporiteľne chceli výšku štátnej prémie už zastabilizovanú vzorcom.“